Wykład i konferencja okolicznościowa z okazji setnych urodzin Adama Giedrysa

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-04-13 14:21:17
Wykład i konferencja okolicznościowa z okazji setnych urodzin Adama Giedrysa
  • Foto: TV Gawex

Z okazji setnej rocznicy urodzin szczecineckiego astronoma w mieście odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające jego życie i działalność. Wczoraj (12.04) w muzeum regionalnym odbył się wykład poświęcony medialnej historii Adama Giedrysa. Natomiast dziś (13.04), w Centrum Konferencyjnym Zamek miała miejsce całodniowa konferencja okolicznościowa, na którą zjechali się prelegenci z całej Polski.

26 marca 2018 roku przypada setna rocznica narodzin szczecineckiego astronoma Adama Giedrysa. Z tej okazji, 22 marca w Szczecinku zorganizowano uroczyste obchody, które rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Została ona umieszczona na ścianie kamienicy przy ulicy Kościuszki 10, w której mieszkał Adam Giedrys. Jednak to nie koniec wydarzeń, upamiętniających szczecineckiego astronoma. Wczoraj, w muzeum odbył się wykład poświęcony jego medialnej historii. Prelekcję przygotował młody historyk Adrian Dębicki, który poświęcił dwa lata na zbieranie i studiowanie informacji dotyczących życiorysu Adama Giedrysa.
 
"Przygotowanie do dzisiejszego wykładu jest tak naprawdę zbiorem dwóch lat pracy poświęconej na uczelni, począwszy od pierwszej konferencji poprzez pracę licencjacką następnie referat w jednej z prac doktoranckich no i finalnie książki, którą udało mi się wydać. "- powiedział Adrian Dębicki,  wiceprzewodniczący Sekcji Historyków Pracowni Wizualnej UAM Poznań

Oprócz wykładu zebrani słuchacze obejrzeli także film „Krawiec i gwiazdy” produkcji Państwa Wójcików. Zdaniem prelegenta, projekcja ta zalicza się do niezwykle ciekawych, a to z powodu wielu kontrowersji jakie wzbudziła wśród odbiorców. Podobnie zresztą jak film Planeta Krawiec, o której również była mowa podczas wczorajszego wykładu. Adrian Dębicki zdradził również niezwykłe ciekawostki z życia szczecineckiego astronoma.
To nie jedyne wydarzenie mające na celu uczczenie setnej rocznicy urodzin Adama Giedrysa. Dziś w Centrum Konferencyjnym Zamek odbyła się konferencja okolicznościowa pt „Wczoraj i dziś” poświęcona życiu i pracy szczecineckiego astronoma-krawca. Jest to element wieńczący działania komitetu honorowego w tym miesiącu. Jak mówią jego członkowie to jeszcze nie koniec wszystkich obchodów. 
"To nie jest jeszcze koniec  wszystkich obchodów. Urodziny Adama Giedrysa będziemy świętować do końca roku. Będzie jeszcze wiele imprez okolicznościowych, jednak póki co nie zdradzę szczegółów. Niech to będzie niespodzianka dla mieszkańców Szczecinka i pasjonatów astronomii. A dzisiaj jest wiele ciekawych referatów. Prelegenci nam dopisali. Przyjechali profesorowie z Uniwersytety Mikołaja Kopernika, przybyli także nasi goście, z którymi współpracujemy w ramach klubu miłośników astronomii przy SAPIKu, z Instytutu Lotnictwa i Astronautyki z Neustrelitz, jak również wybitni amatorzy astronomowie, którzy mają międzynarodowe osiągnięcia w dziedzinie obserwacji gwiazd supernowych." - powiedział dr inż. Krzysztof Graczyk przewodniczący organizacyjny Komitetu Honorowego obchodów 100-lecia Adama Giedrysa.


Dzisiejsza konferencja podzielona była na dwie sesje. Pierwsza poświęcona była życiu i działalności Adama Giedrysa, z kolei druga poruszała tematy z dziedziny astronomii i współczesnych osiągnięć w tej materii. 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: