Miasto Szczecinek chce kupić drona. W ratuszu odbyła się pierwsza prezentacja

  • KW
  • 2018-04-12 14:01:34
Miasto Szczecinek chce kupić drona. W ratuszu odbyła się pierwsza prezentacja
  • Foto: YouTube SM Toruń / zdjęcie poglądowe

Miasto Szczecinek rozważa zakup drona. Miałby on służyć między innymi do badania jakości powietrza w mieście. Oprócz tego mógłby być wykorzystywany przez służby miejskie, takie jak straż miejska, policja czy straż pożarna. We wtorek, 10 kwietnia, w ratuszu odbyła się prezentacja urządzenia, której dokonała firma z okolic Lublina.

Muszę przyznać, że byłem miło zaskoczony wielofunkcyjnością tego drona - przyznaje Burmistrz Szczecinka, Jerzy Hardie-Douglas. Zupełnie inaczej sobie to wyobrażałem, wydawało mi się, że dron nalatuje na komin, zassie to, co potrzebuje do badania, a następnie ta fiolka jest umieszczana w laboratorium. Okazuje się, że jest całkiem inaczej - dodaje burmistrz. Dron, który został zaprezentowany w Szczecinku działa bezpośrednio, co znaczy, że nie pobiera próbek, lecz substancje czy powietrze badane są od razu i wynik jest znany natychmiast. Nadlatujemy na komin i od razu wiemy czym jest palone. Czy to ekologiczny materiał, czy też śmieci - wyjaśnia burmistrz.

Zastosowań takiego drona jest jednak więcej. Można go na przykład wyposażyć w kamerę termowizyjną, która posłuży np. Miejskiej Energetyce Cieplnej do wyszukiwania wycieków ciepła czy PWiK, które mogłoby za pośrednictwem takiego urządzenia sprawdzać czy są zrzuty ścieków do deszczówki. Natomiast policja mogłaby wykorzystać drona chociażby do poszukiwań osób zaginionych.

Zakup specjalistycznego drona to wydatek około 100 tysięcy złotych. Jak zaznacza Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, miasto na poważnie rozważa możliwość nabycia takiego sprzętu, a niebawem w ratuszu odbędą się kolejne prezentacje.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: