Plaga pożarów również w lasach. Leśnicy alarmują

  • KW
  • 2018-04-12 11:17:20
Plaga pożarów również w lasach. Leśnicy alarmują
  • Foto: TV Gawex

W siedzibie Nadleśnictwa Czarnobór odbyła się konferencja poświęcona działaniom przeciwpożarowym. Wydarzenie to ma związek z plagą pożarów, jaka nawiedziła nasz region w przeciągu ostatnich tygodni. Na spotkaniu poruszono problemy m.in związane z zagrożeniem pożarowym w lasach.

28 pożarów na terenie powiatu szczecineckiego i 31 w powiecie drawskim – tak przedstawia się niechlubny bilans pożarowy z minionego tygodnia. Szczególnie w ostatni weekend żniwo pożarów było naprawdę duże. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej apel o ostrożność wystosowali leśnicy, którzy alarmują o rosnącym zagrożeniu pożarowym w lasach. Ta ilość pożarów, która była do niedzieli 8 kwietnia, to tyle co mieliśmy przez cały zeszły rok - mówił podczas konferencji Andrzej Modrzejewski, dyrektor RDLP Szczecinek. Najprawdopodobniej zbliżający się weekend też będzie ciepły, dlatego apeluję do wszystkich ludzi unikajcie lasu - to jest najgorszy i niebezpieczny okres, bo mamy suche trawy po zimie i nie ma jeszcze tych zielonych, które blokują ogień - dodał.

Główne przyczyny pożaru to człowiek, który w sposób celowy lub też poprzez nieuwagę doprowadza do zaprószenia ognia. Niestety, każdorazowo straty takiego pożaru są ciężkie do oszacowania, gdyż składa się na nie wiele czynników. Na konferencji RDLP zaprezentowano również najnowszy sprzęt, którym już dysponują leśnicy. Są to m.in. samochody wyposażone w sprzęt gaśniczy, jak również centrum kamerowe, z którego obserwowane są poszczególne nadleśnictwa. Wszystko zostało wzmocnione poprzez nowe systemy obserwacyjne, 14 kamer, do tego jest 37 wież, flota samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 30 punktów alarmowo-obserwacyjnych w nadleśnictwach. Elementy te stanowią zintegrowany system alarmowo-obserwacyjny - podsumował podczas konferencji Wiesław Kostrzewa, główny specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej RDLP Szczecinek.

Całą konferencję zobaczą Państwo już w najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Telewizji Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: