Za wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet 10 lat więzienia

  • KW
  • 2018-04-11 11:09:14
Za wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet 10 lat więzienia
  • Foto: OSP Złocieniec

Blisko 28 pożarów miało miejsce w powiecie szczecineckim w ostatnim tygodniu, z czego aż 20 dotyczyło traw w okolicznych gminach. Nie inaczej było w powiecie drawskim, gdzie również strażacy wielokrotnie wyjeżdżali do pożarów. Na tym terenie, w tym roku, łącznie odnotowano już 70 pożarów nieużytków rolnych, traw i łąk. Zdaniem strażaków wszystkie te zdarzenia to pośrednie lub bezpośrednie działania człowieka. Państwowa Straż Pożarna jak również okoliczne jednostki ochotnicze prowadzą kampanię "Stop pożarom traw".

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. W Polsce w 2017 roku odnotowano 125 892 pożarów, wśród których było 38 634 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 32% wszystkich pożarów w Polsce. Dane te od zeszłego roku niestety nie ulegają poprawie. Tylko w miniony weekend, w powiecie szczecineckim odnotowano 28 pożarów z czego 20 to pożary traw. Brało w nich udział 37 pojazdów i 180 strażaków. Natomiast w powiecie drawskim, w ostatnim tygodniu odnotowano dokładnie 31 tego typu pożarów.

Zdaniem strażaków za pożary odpowiada głównie człowiek. Świadomie lub nieświadomie doprowadza do sytuacji, w których bardzo łatwo dochodzi do tego typu zdarzeń. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Pokutuje także zaśmiecanie środowiska, pozostawianie niedopałków oraz rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych.

Jeśli taki podpalacz zostanie "złapany", musi się liczyć z konsekwencjami. Można ukarać taką osobę karą grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 10.

Najwięcej pożarów traw odnotowuje się w marcu i kwietniu. W ostatnich kilku dniach Państwowa Straż Pożarna w Szczecinku oraz ochotnicze jednostki OSP podejmowały interwencję m.in. w takich miejscowościach jak Gwda Wielka, Grzmiąca, Jelenino, Lubostronie, Borne Sulinowo, Mosina, Szczecinek, Turowo, Piława, Godzimierz, Dalęcino, Łęknica, Pietrzykowo, Stary Chwalim, Wierzchowo, Przeradź, Chwalimki, Barwice czy Silnowo.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: