''Okno życia'' powstanie w Szczecinku. Będzie mu patronować położna Stanisława Leszczyńska

  • KW
  • 2018-04-09 14:38:50
''Okno życia'' powstanie w Szczecinku. Będzie mu patronować położna Stanisława Leszczyńska
  • Foto: TV Gawex

15 kwietnia nad Trzesieckiem oficjalnie zostanie otwarte specjalnie przygotowane miejsce umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie go w nim. "Okno życia" w Szczecinku to inicjatywa Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Trzy miesiące temu padła ostateczna decyzja o utworzeniu w Szczecinku "Okna życia". Tym samym będzie to trzecie okno na terenie diecezji. Będzie ono znajdować się w klasztorze sióstr niepokalanek zlokalizowanym przy ul. Kościuszki. Musiało być to miejsce, w którym ktoś jest zawsze na dyżurze. Klasztor to pod tym względem najlepsza lokalizacja - przyznaje ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Otwarcie nastąpi w najbliższą niedzielę 15 kwietnia o godzinie 16:00, wówczas Biskup Edward Dajczak uroczyście pobłogosławi "Okno życia". Jak zaznacza w rozmowie z nami ks. Lewiński, przyjęło się, że tego typu miejsca mają swoich patronów. Nie inaczej będzie ze szczecineckim oknem, któremu patronowała będzie Stanisława Leszczyńska, położna w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, której trwa proces beatyfikacyjny.

"Okno życia" otwierane jest z zewnątrz, a w środku znajduje się miejsce dla noworodka. Po jego otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca siostry zakonne. Pierwsze "Okno życia" w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie i oznaczono je herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas.

''Okno życia'' powstanie w Szczecinku. Będzie mu patronować położna Stanisława Leszczyńska

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: