Sztuka wycinanki w Miejskiej Bibliotece Publicznej

  • KW
  • 2018-04-06 07:44:15
Sztuka wycinanki w Miejskiej Bibliotece Publicznej
  • Foto: D. Graszka – MBP Borne Sulinowo

5 kwietnia 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie gościła dwie artystki, których prace ożywiły nie tylko salę Galeria, ale również tchnęły wiosenny optymizm i energię we wszystkich uczestników spotkania.

Panie Elżbietę Gniazdowską i Annę Dawid-Hryniewicz zaprezentowała zebranym dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie Iwona Gajewska-Tranbowicz. Wśród zgromadzonej publicznoś ci w spotkaniu uczestniczył również Dariusz Czerniawski – przewodniczący  Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie.Pasja, jakiej szczerze oddały się siostry- Elżbieta Gniazdowska i Anna Dawid –Hryniewicz, cieszy oczy i budzi podziw. Zwykła kartka w ich rękach przeistacza się wprost magicznie w arcydzieło.

Sztuka wycinanki to specjalność wymagająca wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Jeśli dołączyć do tego nieprzeciętną wiedzę na temat historii wycinankarstwa, jego początków i kierunków rozwoju w różnych regionach nie tylko Polski oraz znawstwa poszczególnych motywów charakterystycznych dla wycinanki kurpiowskiej, łowickiej czy szwajcarskiej, trudno nie okazać uznania dla artystek. Wystawa została poprzedzona prezentacją multimedialną i barwnie, ze swadą skomentowana przez jej autorkę panią Elżbietę Gniazdowską.

Na pytanie, czy trzeba mieć szczególne predyspozycje do tworzenia tego rodzaju sztuki, obie panie zgodnie stwierdzają, że nie trzeba, wystarczy chcieć się nauczyć i lubić taki sposób wyrażania siebie. Potwierdzeniem może być fakt, że pani Ania jest nauczycielem geografii i fizyki, a pani Elżbieta, obecnie emerytka, swego czasu także była zawodowo związana ze szkołą. Obie swoją pasję podsycały podczas sesji Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, gdzie starsza z sióstr wykładała, a młodsza uległa fascynacji tą sztuką. Różne prace manualne, tradycyjne robótki ręczne czy bardziej współczesne mandale i technika qullingu (wykonywanie ozdób ze zwijanych kolorowych pasków papieru) są bliskie obu paniom. Uwielbiają w ten sposób spędzać czas, cieszy je efekt swojej żmudnej pracy, a efekty zdobią ich domy i mieszkania przyjaciół.

Wycinanki mają w sobie coś magicznego i ponadczasowego. Są nie tylko piękne i pracochłonne, ale też niosą przesłanie. Swoją tematyką podkreślają bowiem związek człowieka z odwiecznymi prawami natury, rytmem i cyklicznością istnienia, porządkiem życia i śmierci, kalendarzem obrzędowo-liturgicznym i symbolami zakorzenionymi w tradycji od zawsze w scenach rodzajowych. Jest tylko jeden aspekt, z którym trudno się pogodzić: brak wolnego czasu, by oddać się pasji bez reszty…

info: Iwona Gajewska-Tranbowicz, Dyrektor MBP Borne Sulinowo


  • Foto: D.Graszka – MBP Borne Sulinowo

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: