Trwa budowa radiolokatora w Skotnikach

  • KW
  • 2018-03-27 13:58:06
Trwa budowa radiolokatora w Skotnikach
  • Foto: TV Gawex

W miejscowości Skotniki na dobre ruszyła budowa Ośrodka Radiolokacyjnego wyposażonego w radar wtórny. Choć pierwsze prace rozpoczęły się późną jesienią w roku ubiegłym, to obecnie widać już spory postęp i przyspieszenie działań. Budowę ośrodka zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Wieża radarowa w Skotnikach, choć niechciana przez mieszkańców, nabiera coraz to większych rozmiarów. Prace nad Ośrodkiem Radiolokacyjnym rozpoczęto pod koniec października ubiegłego roku. W związku z zimową aurą chwilowo je zawieszono, jednak kilka dni temu zadanie to reaktywowano. Docelowo wieża będzie mieć około 30 metrów, a u jej szczytu znajdzie się radiolokator, który będzie przyjmował sygnały z lecących nad nim samolotów.

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar), który powstaje pod Szczecinkiem, jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Przed rozpoczęciem inwestycji w miejscowości Skotniki nie obyło się bez protestów. Mieszkańcy obawiali się wielu czynników m.in. tego, iż na przestrzeni szesnastu kilometrów od miejsca radaru nie mogłyby znajdować się budowle powyżej 50 metrów wysokości. Eliminuje to na przykład postawienie wiatraków, więc nie będzie można w obrębie tego terenu realizować inwestycji z odnawialnymi źródłami energii. Mieszkańcy wyrażali także swoje obawy o to, jak taki radar będzie wpływał na ich zdrowie, a także na zdrowie ich dzieci i wnuków.

Oprócz Skotnik, ośrodki będą zlokalizowane również w okolicach miast: Łomży (miejscowość Mściwuje), Tarnobrzegu (miejscowość Dąbrownica) i Rzeszowa (miejscowość Stobierna). Zgodnie z informacjami podanymi przez PAŻP, nowe radary wtórne powinny zostać oddane do pracy operacyjnej w IV kwartale 2018 r. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.

Komentarze (1)

Anton 2018-03-27 20:04

Nie 30, a 43m :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: