Odsłonięcie tablicy oraz wernisaż w muzeum. Obchody 100-lecia urodzin Adama Giedrysa [FOTOGALERIA]

  • KW
  • 2018-03-22 17:17:18
Odsłonięcie tablicy oraz wernisaż w muzeum. Obchody 100-lecia urodzin Adama Giedrysa [FOTOGALERIA]
  • Foto: TV Gawex

26 marca 2018 roku przypada setna rocznica narodzin szczecineckiego astronoma Adama Giedrysa. Z tej okazji, 22 marca w Szczecinku zorganizowano uroczyste obchody, które rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Została ona umieszczona na ścianie kamienicy przy ulicy Kościuszki 10, w której mieszkał Adam Giedrys.

Po odsłonięciu tablicy, w Muzeum Regionalnym w Szczecinku otwarto wystawę poświęconą astronomowi. Jej wernisaż rozpoczął się o godzinie 17:00. Natomiast zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy urodzin astronoma będzie specjalna konferencja naukowa. Odbędzie się ona 13 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Zamek.

Również Senat RP uznał postawę i działalność Adama Giedrysa za wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków. 15 marca w Warszawie odbyło się głosowanie nad uchwałą okolicznościową dotyczącą uczczenia pamięci Adama Giedrysa w setną rocznicę jego urodzin. Poparło ją 60 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu.

Adam Giedrys to uznany w świecie astronom – samouk, społecznik, patriota walczący o niepodległą Ojczyznę, więziony i represjonowany przez władzę komunistyczną. Po wojnie osiedlił się w Szczecinku, gdzie ukrywał się przed Służbą Bezpieczeństwa i NKWD pod przybranym nazwiskiem „Edward Błasiński”. Został skazany na 5 lat więzienia za przechowywanie broni w drugim procesie członków Bojowego Oddziału Armii (BOA) w Szczecinku. Pobyt w więzieniach (Szczecin, Wronki, Siedlce, Warszawa) przypłacił ciężkim rozstrojem zdrowia.

Zainteresowanie Adama Giedrysa astronomią zrodziło się w trakcie jego leczenia i długotrwałej rekonwalescencji. W celu obserwacji gwiazd zbudował, ze szkieł okularów i okularu z mikroskopu, pierwszą własną lunetę według pomysłu Galileusza, potem skonstruował dwa teleskopy typu Newtona, o średnicy lustra 125 mm i 250 mm. Stworzył obserwatorium astronomiczne w Szczecinku, w którym instrumentem obserwacyjnym były wyżej wymienione teleskopy. Jego obserwacje dwóch gwiazd zmiennych, V 456 Cygnus i DK Pegasus, zostały uznane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Jako członek Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) uczestniczył w 21 międzynarodowych kongresach. W dniu 15 maja 1971 r., dzięki jego osobistym staraniom, po raz pierwszy w Polsce miała miejsce wystawa skały księżycowej z misji Apollo 11 z 1969 r. W 1972 r. gościł, na zaproszenie NASA, dwa miesiące w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Adam Giedrys z ogromnym zaangażowaniem krzewił także wiedzę o astronomii wśród młodzieży. Założył w Szczecinku Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Od lat sześćdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych XX w. organizował letnie obozy astronomiczne. Wiedza i materiały zdobywane podczas kongresów Międzynarodowej Federacji Astronautycznej pomogły mu w organizacji 46 seminariów astronomiczno-astronautycznych.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: