Konferencja prasowa ws. budowy chlewni w Dalęcinie [WIDEO]

  • KW
  • 2018-03-18 12:39:38
Konferencja prasowa ws. budowy chlewni w Dalęcinie [WIDEO]
  • Foto: TV Gawex

Powraca temat chlewni w Dalęcinie. Okazuje się, że wokół sprawy narosło wiele nieporozumień i niedomówień. Dlatego też, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas, 16 marca zwołał konferencję prasową, podczas której przedstawił działania zarówno gminy, jak i inwestora.

Chlewnia w Dalęcinie na dobre poruszyła część mieszkańców, którzy jakiś czas temu rozpoczęli działania protestacyjne w tej kwestii. W sprawie odbyło się także spotkanie z władzami samorządu gminy, jednak przekazane na nim informacje nie do końca wszystkich przekonały. Z czasem zaczęły się również pojawiać błędne pogłoski, które mówiły jakoby owa chlewnia miałaby być budowana. W miniony piątek, na specjalnie zorganizowanej konferencji, wójt gminy Ryszard Jasionas wyjaśnił wszelkie kwestie dotyczące tej inwestycji. Do Urzędu Gminy dochodzą takie informacje, że ma to być budowa. Okazuje się jednak, że to nie jest budowa tylko zaadaptowanie obiektu istniejącego na cel produkcji trzody chlewnej - mówił podczas konferencji wójt. 

W sprawie, 7 lutego, odbyło się spotkanie z udziałem wójta jako przedstawiciela Ochrony Środowiska, a także z inwestorem, który zamierza uruchomić ową produkcję. Sprawa podzieliła mieszkańców wsi - jedni są oburzeni i pełni obaw, inni popierają młodego inwestora, a jeszcze innym jest to obojętne. 1 marca wpłynęła petycja do wójta gminy Szczecinek, której przesłaniem jest ograniczenie możliwości budowy tej fermy. Chciałem zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o budowę nowego obiektu chlewni na tym obszarze nie jest to możliwe ze względu na niską odległość od zabudowań - 850 metrów. Nasze przepisy ograniczają takie inwestycje do poziomu 1000 metrów. Jednak chodzi tu nowe obiekty, a ten obiekt istnieje i jest w stanie pomieścić na dzień dzisiejszy około 180 sztuk dużych - dodał R. Jasionas. 

Okazuje się, że inwestor rozpoczął już remont obiektu w Dalęcinie. W związku z tym gmina wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Szczecinku z prośbą o informację dotyczącą wydania zgody na takie działania celem ustalenia skali produkcji, a także jej profilu i technologii. Te same pytanie zadano także inwestorowi. Aktualnie mamy informację, że skala produkcji będzie na poziomie pełnym, czyli 1300 tuczników. Jeśli chodzi o technologię to nie wiemy praktycznie nic, dlatego też ważnym elementem będzie wystąpienie do inwestora z informacją, że powinien przeprowadzić postępowanie polegające na zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Tylko tak możemy teraz wymusić od inwestora informacje dotyczące technologii, bezpieczeństwa środowiska - poinformował na konferencji wójt. 

Jeśli będzie przeprowadzana procedura oddziaływania na środowisko, czyli tzw. raportowanie, wówczas odbędzie się to z udziałem społeczeństwa, a to oznacza, że mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć i przedstawić swoje oczekiwania w stosunku co do tej chlewni. Może być też taka sytuacja, że inwestor nie wystąpi o przeprowadzenie takiej oceny i zasiedli ten obiekt bez decyzji środowiskowej, wówczas gmina będzie zmuszona do powiadomienia o tym fakcie nadzoru budowlanego, z kolei ten organ będzie musiał przeprowadzić odpowiednie postępowanie przymuszające inwestora do przeprowadzenia oceny. O tym, jak się potoczy ta sprawa, będziemy informować Państwa na bieżąco.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: