Policja przypomina o niedawnych zmianach w prawie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-03-08 10:49:17
Policja przypomina o niedawnych zmianach w prawie
  • Foto: TV Gawex

Od czerwca 2017 w kodeksie karnym funkcjonuje art 178b kk. Przewiduje on karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności wobec osób, które nie zatrzymały się do kontroli drogowej.

U podstaw tego przepisu leży troska o zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomimo, że normy w nim zawarte są stosowane od niedawna, traktowane są z pełną powagą.

Doskonałym przykładem ilustrującym powyższą tezę było zastosowanie aresztu wobec 28-letniego mieszkańca Złocieńca. Mężczyzna miał na koncie między innymi kierowanie pod wpływem narkotyków i naruszenia zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Pomimo tego w styczniu i lutym mężczyzna podjął ucieczkę przed patrolem Policji. Takie zachowanie w oczywisty sposób skończyło się dla niego kłopotami. Wysunięto wobec niego kolejne zarzuty. Analiza materiału skłoniła Prokuraturę Rejonową w Drawsku Pomorskim do wystąpienia z wnioskiem o zastosowanie aresztu, do czego sąd się przychylił.

Pamiętajmy, że czyny takie jak kierowanie w stanie nietrzeźwości, kierowanie pomimo orzeczonego zakazu lub kierowanie pomimo odebrania uprawnień zmierzają przede wszystkim do wyeliminowania z ruchu drogowego osób skrajnie niebezpiecznych. W tą retorykę świetnie wpisuje się art 178b kk. Uciekający przed kontrolą drogową nie tylko lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Taka osoba naraża wszystkich uczestników ruchu na konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

 

Info:KPP Drawsko Pomorskie 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: