Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-03-03 12:48:43
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Foto: e-kg.pl

Święto upamiętniające Żołnierzy Wyklętych obchodzone jest po raz siódmy. Skromne uroczystości z tej okazji po raz kolejny odbyły się w Kołobrzegu. Wszystko za sprawą lokalnych środowisk patriotycznych, które włączyły się kolejny rok z rzędu w ogólnopolskie święto upamiętniające powojennych bohaterów.

Główne uroczystości odbyły się w Kościele Świętego Marcina przy ul. Portowej. Stamtąd uczestnicy mimo przenikliwego mrozu zgromadzenia przeszli ulicą Portową oraz Towarową pod pomnik kmdr. Stanisława Mieszkowskiego. Na miejscu odśpiewano hymn państwowy i wysłuchano przemówień o Żołnierzach Wyklętych. Nie zbrakło równie apelu poległych.


Ideą pochodu było przypomnienie o osobach, których władza komunistyczna zabijała. W latach 1945-55 sądy wojskowe wydały około ośmiu tysięcy wyroków śmierci w sprawach politycznych. Do dziś nie odnaleziono grobów żołnierzy, którzy po II wojnie światowej walczyli o wolną Polskę. Organizatorem wydarzenia byli przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej i innych patriotycznych ugrupowań z terenu powiatu kołobrzeskiego.
 

info:e-kg.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: