Szkoła w Sporem do likwidacji?

  • KW
  • 2018-03-03 12:44:11
Szkoła w Sporem do likwidacji?
  • Foto: TV Gawex

Powracamy do tematu szkoły filialnej w miejscowości Spore. Na ostatniej sesji Rada Gminy Szczecinek podjęła uchwałę w tej sprawie. Po głębszej analizie, radni większością głosów opowiedzieli się za likwidacją tej placówki. Ta decyzja nie jest jednak ostateczna - głos w tej kwestii musi zabrać jeszcze zachodniopomorski kurator oświaty.

Na ostatniej sesji Rady Gminy radni pochylili się nad sprawą, która ciągnie się już od zeszłego roku. Szkoła w Sporem choć mała, przysporzyła niemałych problemów i sporów. Po serii spotkań z rodzicami władzom gminy nie udało się dojść do konkretnych decyzji, a czas naglił i trzeba było wybrać jedną z form w jakiej miałaby funkcjonować placówka. Radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji filii Szkoły Podstawowej w Wierzchowie, czyli szkoły w Sporem. Uchwała trafiła do zachodniopomorskiego kuratora celem wydania przez niego opinii, co do zgodności uchwały - mówi nam Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek.

Niestety, może okazać się, że decyzja ta zostanie zawetowana. Powód? Zgodnie z obowiązującymi dyrektywami Ministerstwa Edukacji Narodowej takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, nawet w przypadku gdyby szkoła nie posiadała dostatecznej ilości uczniów. Według założeń ministra przez najbliższe 3 lata żadna placówka nie może być zamknięta, a to stawia pod znakiem zapytania to, czy zachodniopomorski kurator oświaty zgodzi się na takie rozwiązanie. Może się nie zgodzić na nasze rozwiązanie, ma do tego prawo, nikt mu nie może go odebrać. Jeśli będzie miał uzasadnienie merytoryczne i prawne, które będzie nas przekonywało, to nie będzie likwidacji szkoły. Jeśli uzasadnienie będzie budziło nasze wątpliwości to ponownie odwołamy się do ministra, który gdzieś w listopadzie podejmie decyzję i znów będziemy mieli po dwoje dzieci w klasie - dodaje wójt.

Pomysłów na szkołę w Sporem było kilka. Jedną z propozycji gminy było przekazanie tej placówki pod skrzydła stowarzyszenia. Rozważaliśmy możliwość utworzenia szkoły niepublicznej. Mieszkańcy proponowali, aby prowadzenie szkoły niepublicznej rozpocząć za dwa lata, a do tego czasu żeby była to ośmioklasowa szkoła publiczna. Tutaj na pewno byśmy mieli duże problemy i z kuratorem i budżetem. Ten pomysł spalił na panewce. My zaproponowaliśmy, żeby to była szkoła niepubliczna z dostarczeniem energii cieplnej, elektrycznej i bezpłatnym wynajmem obiektu. Ten apel i odezwa była w zasadzie do nauczycieli i pracowników placówki. Nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi, dlatego radni, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Sporem stwierdzili, że trzeba podjąć najprostsze rozwiązanie, które przyniesie pozytywne skutki dla kształcenia dzieci -  wspomina Ryszard Jasionas.

Zachodniopomorski kurator oświaty ma 14 dni na to, aby zająć stanowisko w tej sprawie. Zatem odpowiedź czy placówka w Sporem będzie zlikwidowana poznamy w połowie marca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: