Szczepienia w Polsce: czyżby profilaktyka iluzji? Spotkanie z P. Cuske

  • KW
  • 2018-03-01 15:19:23
Szczepienia w Polsce: czyżby profilaktyka iluzji? Spotkanie z P. Cuske
  • Foto: TV Gawex

„Szczepienia w Polsce – czyżby profilaktyka iluzji?” - to tytuł wczorajszego (28.02) spotkania z Przemysławem Cuske, wieloletnim działaczem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o szczepieniach „Stop NOP”, które odbyło się w budynku starego medyka. Prelekcja miała charakter informacyjny, a można było się podczas niej dowiedzieć m.in. czym są niepożądane odczyny poszczepienne.

Temat szczepień jest jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w naszym kraju. Pytanie czy szczepić czy nie szczepić powraca jak bumerang z każdym przypadkiem potwierdzonego NOP-u, czyli niepożądanego odczynu poszczepiennego. Z inicjatywy rodziców dzieci z powikłaniami poszczepiennymi, w środę w budynku przy ulicy Kościuszki odbyło się kolejne spotkanie mające na celu przekazanie informacji w tej tematyce. Chodzi o informacje dotyczące na przykład składu szczepionek, powikłań poszczepiennych czy tego, gdzie szukać pomocy w przypadku NOP. Wypełniam lukę dotyczącą informacji, której lekarz czy personel medyczny nie przekaże kiedy coś po szczepieniu dzieje się z dzieckiem - powiedział nam Przemysław Cuske, prelegent, wieloletni działacz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP”.

Jeszcze kilka lat temu temat szczepień nie cieszył się takim zainteresowaniem. Dziś coraz więcej osób szuka informacji w tej materii. Jak zaznaczył Przemysław Cuske, jedną z przyczyn mogą być także restrykcje, które rząd nakłada na rodziców, którzy przestali szczepić swoje dzieci, chociażby z powodów niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ten temat byłby całkowicie wyciszony kiedy na rodziców nie nakładano by żadnych kar tylko urzędnicy by stwierdzili "dobrze, macie dziecko z ciężkim NOPem, przestajecie szczepić, ja to odnotuję". Natomiast jeśli są nakładane kary,to rodzice się buntują i zgłaszają to do sądów administracyjnych, sprawa robi się głośna. Siłą rzeczy osoby, które nie interesowały się tym tematem, zaczynają szukać i drążyć oraz stwierdzają, że coś jest nie tak - dodaje nasz rozmówca. 

Jego zdaniem statystyki dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych są mocno zaniżone, a tylko około 1% lekarzy zgłasza takie przypadki do stacji sanepidu. Główną przyczyną jest to, że lekarze na studiach nie są uczeni rozpoznawania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli nie potrafią rozpoznać, to nie widzą co zgłosić. Niestety ma to fatalne konsekwencje dla dzieci, ponieważ tacy lekarze wdrażają niewłaściwe leczenie. Takie dzieci można by uratować z ciężkiej zapaści zdrowotnej stosując odpowiednią procedurę leczenia - mówił P. Cuske. Drugi powód, dla którego lekarze nie zgłaszają NOPów do sanepidu jest zwyczajny strach. Lekarz musiałby donieść sam na siebie, że szczepionka, którą podał, została podana w niewłaściwy sposób albo była źle przechowywana. Z kolei mamy drugą stronę medalu, że lekarze wywiązujący się z obowiązku i zgłaszają takie przypadki do sanepidu niestety są prześladowani przez pracowników sanepidu że są zbyt aktywni, że psują statystyki i że jeśli nie przestaną tego robić, to zostaną zwolnieni albo wręcz postawi się ich przed sądem lekarskim i będzie się im próbowało odebrać prawo wykonywania zawodu - podsumował prelegent.

Wczorajsze spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy zapowiadają, że będą kontynuować temat i już w niedługiej przyszłości można się spodziewać kolejnych prelekcji w tym temacie.

Komentarze (3)

BP 2018-03-01 15:35

Wspaniałe spotkanie, miejmy nadzieję, że na następnej prelekcji będzie jeszcze większe grono zainteresowanych tematem.

Rałał 2018-03-02 12:32

GUS – od podwojenia liczby obowiązkowych szczepień w połowie lat '90, śmiertelność i liczba hospitalizacji dzieci do 2 roku życia WZROSŁA O 50% !!! (a więc w okresie kiedy dziecku podawanych jest ponad 20 dawek szczepień) -

Rałał 2018-03-02 12:32

RODZICE ! - uważajcie na szczepienia ! Szczepienia NISZCZA TRWALE ZDROWIE DZIECKA :((( Szczepienia - to makabryczny wynalazek, aby GENEROWAĆ CHOROBY PRZEWLEKŁE ! Sa choroby - jest biznes, bo schorowani pacjenci muszą sie leczyc ! Szczepienia, to BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM !! Tzw. NOP, to ZALEDWIE czubek góry lodowej ! W rzeczywistości - Szczepienia trwale i POWOLNIE niszczą zdrowie czlowieka ! Szczepienia powodują: - zapalenia jelit i żołądka - bardzo trudne do wyleczenia. - atopowe zapalenia skóry - powracające infekcje górnych dróg oddechowych - NOWOTWORY (kumulacja toksyn z kilku szczepień) - zaburzenia neurologiczne w tym PADACZKE LEKOPORNĄ ! - NIEPŁODNOŚĆ Ulotki szczepionkowe wyraźnie mówią, ze z powodu braku danych o wpływie szczepionek na rozrodczość, I NIE MOGĄ być stosowane u dorosłych > Dane te są ZATAJANE PRZED OPINIA PUBLICZNĄ ! Wszystkie badania i publikacje na ten temat są blokowane !

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: