Pożar w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Ewakuacja pracowników i zwiedzających

  • KW
  • 2018-02-27 11:19:48
Pożar w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Ewakuacja pracowników i zwiedzających
  • Foto: TV Gawex

Na szczęście to tylko kolejne ćwiczenia organizowane przez Państwową Straż Pożarną w Szczecinku. Odbyły się one dzisiaj (27.02) około godziny 10:00 w Muzeum Regionalnym. Scenariusz zakładał, że w pomieszczeniu gospodarczym wybucha pożar. Jeden z pracowników muzeum przed przybyciem straży próbuje sam ugasić pożar i zostaje poparzony. Na miejsce zjeżdżają się jednostki straży pożarnej, które przystępują do akcji gaśniczej i udzielają pomocy przedmedycznej. Przeprowadzono również ewakuację pracowników i zwiedzających.

Tego typu ćwiczenia to doskonała okazja, aby sprawdzić przygotowanie jednostek strażackich do tego typu zdarzeń, a także przygotowanie placówki muzealnej do działań podczas sytuacji kryzysowej. Jak zaznacza asp. Mirosław Śledź z PSP Szczecinek podczas ćwiczeń strażacy zapoznali się między innymi ze specyfiką budynku muzeum oraz zrobili rozeznanie w kwestii rozmieszczenia najbliższych hydrantów.

Dla pracowników muzeum ćwiczenia były równie istotne, chociażby ze względu na specjalne procedury, które obowiązują podczas pożaru. Specjalna procedura zakłada coś takiego jak ratowanie najcenniejszych obiektów, które są w zasobie Muzeum Regionalnego. Sprawa jest jednak objęta klauzulą tajności (...). Mamy takie wytyczne i instrukcje, jednak podstawowa zasada to ludzkie życie i ludzkie zdrowie, które są na pierwszym miejscu. Przede wszystkim ratujemy życie zwiedzających i pracowników - podsumowuje Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Cała akcja przebiegła sprawnie, a wzięły w niej udział Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze ze Szczecinka oraz OSP Parsęcko.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: