Jest szansa na kolejny remont wieży kościoła pw. NNMP

  • KW
  • 2018-02-24 10:43:25
Jest szansa na kolejny remont wieży kościoła pw. NNMP
  • Foto: TV Gawex

Wraz z końcem minionego roku zakończyły się prace przy zachodniej ścianie wieży kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku. Była to największa i zarazem najkosztowniejsza część remontu, do którego doszło dzięki rozmaitym dotacjom, a także ofiarności parafian. Dobra wiadomość jest taka, że parafii być może uda się pozyskać kolejne środki na dalsze prace pozostałych ścian wieży.

Remont wieży zabytkowej świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku trwa już prawie 2 lata. Pierwsze prace ruszyły w 2016 roku. Ich tempo uzależnione jest od pozyskiwania środków finansowych na ten cel. Działania do najtańszych nie należą z racji tego, iż obiekt jest zabytkiem, a prace prowadzone są na wysokościach. Pod koniec minionego roku udało się zakończyć I etap obejmujący remont ściany zachodniej. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 100 tys. zł na dalsze prace renowacyjne.

Do remontu pozostały jeszcze trzy ściany, jednak, jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński, tutaj uszkodzeń jest mniej niż na ścianie zachodniej. Jedna z nich wymaga trochę więcej pracy czyli południowa. Wschodnia mniej, ale przy okazji trzeba zrobić wszystko - mówi ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku i zapowiada, że na dniach zostaną złożone wnioski do Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W chwili, gdy tylko pojawi się informacja o naborze wniosków na tego typu zadania, podobne pisma zostaną również złożone do Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Na dziś kosztorys wszystkich prace opiewa na kwotę 400 tysięcy złotych.

Mamy plan, aby wznowić prace późną wiosną, wczesnym latem. Mam nadzieję, że tak zaczniemy. Wszystko zależy od potwierdzenia czy otrzymamy środki na ten cel - kończy nasz rozmówca. 

Komentarze (2)

Lolo 2018-02-25 10:33

Tak się cieszę na ten remont wieży, że aż podskakuję z radości. Pambuk też się pewnie raduje.

gość 2018-02-26 08:43

Stawiają wieże i świątynie a braci swych mają w pogardzie. Nawet księża.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: