Senat RP uhonoruje Adama Giedrysa w setną rocznicę urodzin

  • KW
  • 2018-02-22 11:52:38
Senat RP uhonoruje Adama Giedrysa w setną rocznicę urodzin
  • Foto: TV Gawex

Dziś (22.02) w szczecineckim magistracie odbyła się konferencja prasowa w sprawie uchwały okolicznościowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej uhonorowania Adama Giedrysa, szczecineckiego astronoma-amatora z okazji setnej rocznicy urodzin. Podczas konferencji głos zabrał Senator Piotr Zientarski.

Przygotowałem we współpracy z mieszkańcami Szczecinka oraz córką Adam Giedrysa treść uchwały okolicznościowej. Żeby wszcząć postępowanie należy zebrać podpisy. Udało mi się zebrać podpisy przedstawicieli wszystkich klubów oraz przedstawicieli niezależnych - mówił podczas dzisiejszego spotkania Senator Piotr Zientarski i dodał, że uchwał okolicznościowych w ciągu roku Senat podejmuje kilkanaście i mają one wymiar ogólnopolski. Nie ukrywam, że kiedy zaczynałem rozmowę w tej sprawie, niektórzy pytali mnie kim jest Adam Giedrys. Byli też i tacy, którzy mówili, że to człowiek znany w Szczecinku, a my honorujemy przecież wielkich ludzi, noblistów, bohaterów. Ja uważam, że ten człowiek miał wymiar ponadregionalny i całokształt jego sylwetki zasługuje na pokazanie jako wzór. Chcę podkreślić, że w tej uchwale poza dokonaniami i życiorysem, występujemy z apelem, że ''Senat RP uznaje postawę i działalność Adama Giedrysa za wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków i zwraca się do środowisk oświatowo-wychowawczych i naukowych z apelem o popularyzowanie wiedzy o postaci i osiągnięciach Adama Giedrysa'' - cytował senator.

Na konferencji obecny był również Zastępca Burmistrza Szczecinka Daniel Rak, który podziękował senatorowi w imieniu mieszkańców miasta za inicjatywę dotyczącą szczecineckiego astronoma. Dla nas, jako lokalnego społeczeństwa to sprawa oczywista, warto jednak o takich osobowościach mówić, przypominać (...) - dodał D. Rak.

Adam Giedrys z zawodu krawiec, a z zamiłowania astronom, w roku 1958 stworzył we własnym mieszkaniu przy ulicy Kościuszki w Szczecinku obserwatorium astronomiczne. Samodzielnie zbudował tam dwa teleskopy oraz inne urządzenia astronomiczne. Jako jedyny Polak otrzymał od NASA próbkę gruntu księżycowego przywiezioną z misji Apollo, która, poza wielkimi ośrodkami naukowymi, prezentowana była tylko w Szczecinku. Na podstawie życiorysu Adama Giedrysa w 1983 r. powstał film fabularny „Planeta krawiec”. Adam Giedrys zmarł w 26 grudnia 1997 roku. 26 marca 2018 roku przypada setna rocznica jego narodzin, w związku z czym zawiązał się komitet honorowy, który chce, aby na budynku przy ulicy Kościuszki 10 pojawiła się tablica pamiątkowa. Pisaliśmy o tym w artykule: Tablica pamiątkowa w 100. rocznicę urodzin Adama Giedrysa

Konferencję transmitowaliśmy na żywo na Facebooku Gawex Media. Zapraszamy do obejrzenia!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: