Rozmawiali na temat budżetu obywatelskiego

  • KW
  • 2018-02-21 14:53:47
Rozmawiali na temat budżetu obywatelskiego
  • Foto: TV Gawex

Budżet Obywatelski czyli realny wpływ na to co się dzieje w mieście – tak w skrócie można podsumować wczorajsze (20.02) spotkanie, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym Zamek. Gościem specjalnym był prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Szymon Ossowski, który opowiedział o wprowadzaniu i funkcjonowaniu takich inicjatyw.

Niedawno powstałe Stowarzyszenie Szczecinecczanie zaprosiło mieszkańców na spotkanie dotyczące wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Szczecinku. Poruszono kwestie takie jak: czym jest budżet obywatelski? jak funkcjonuje oraz jak go wprowadzić? Okazuje się, że zainteresowanych tego typu inicjatywą nad Trzesieckiem jest coraz więcej. Nie jesteśmy związani z żadną konkretną partią, tylko działamy dla miasta. Chcielibyśmy, aby w naszym stowarzyszeniu działali ludzie z różnych partii (...). Pierwszym pomysłem jest wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Gdyby on funkcjonował, moglibyśmy też realizować inne swoje pomysły na miasto - mówił Maciej Lechowicz ze Stowarszyszenia Szczecinecczanie.

Gościem specjalnym spotkania był Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, który m.in. zajmuje się promowaniem inicjatywy budżetu obywatelskiego wśród mieszkańców różnych miast. Budżet obywatelski jest czymś innym, niż pieniądze przeznaczane na funkcjonowanie osiedli, ponieważ tutaj decydują bezpośrednio mieszkańcy. Mogą oni się spotykać i decydować, a nie wybrani przez nich radni osiedlowi - zaznaczył Szymon Osowski i podkreślił, że budżet obywatelski to realny wpływ mieszkańców na miejsce, w którym mieszkają. Podkreślił również, że głównym celem tej inicjatywy jest aktywizacja społeczności do wspólnego działania. Zaproszony gość oprócz podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania budżetu obywatelskiego, pytał również zebranych o ich opinie na ten temat, a także o pomysły, jakie mogłyby być zrealizowane w Szczecinku.

Relacja ze spotkania w dzisiejszym (21.02) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: