Gmina rezygnuje ze sprzedaży lądowiska w Wilczych Laskach. Pod młotek pójdą grunty rolne

  • KW
  • 2018-02-15 10:21:25
Gmina rezygnuje ze sprzedaży lądowiska w Wilczych Laskach. Pod młotek pójdą grunty rolne
  • Foto: TV Gawex

Gmina Szczecinek miała kilka pomysłów na zagospodarowanie lądowiska w Wilczych Laskach. Ten niezwykle atrakcyjny obiekt miał być początkowo wzbogacony o mobilną stację paliw lub zwyczajnie sprzedany prywatnemu inwestorowi. Obecnie wiadomo już, że ani jeden ani drugi pomysł nie dojdzie do skutku.

W 2016 roku lądowisko w Wilczych Laskach zostało oficjalnie wpisane do ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Od tego czasu było kilka pomysłów na ten obiekt. Początkowo gmina chciała, aby spełniało ono swoją rolę, czyli było miejscem do lądowania dla małych samolotów. Wówczas planowano zakup mobilnej stacji paliw. Jednak niestety pomysł ten spalił na panewce nie tylko ze względu na brak finansów, lecz również z powodu obowiązujących przepisów. Mobilnej stacji paliw najprawdopodobniej nie będziemy w stanie zrealizować, gdyż Urząd Lotnictwa Cywilnego zakłada, że takich stacji nie powinno być na terenie lądowisk. Powinny być to stacje stacjonarne, a taka troszeczkę kosztuje. Będziemy funkcjonowali w oparciu o sprowadzanie samolotów na ziemię i starty z tego miejsca - mówi nam Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas.

Obecnie zrezygnowano też z pomysłu sprzedaży całego lądowiska w Wilczych Laskach. Pod przysłowiowy młotek pójdą jedynie grunty przy tym obiekcie. Nie ma takiej sytuacji, która by nas zmuszała do likwidacji lądowiska w Wilczych Laskach. Pozostaje ono jako element lotniczy w Polsce, zarejestrowane i użytkowane zgodnie z przepisami. Zaproponowałem obecnym dzierżawcom części gruntów, które należą do gminy, aby nabyli te grunty w celu powiększenia swoich gospodarstw rolnych - dodaje wójt.

Tereny wydzielone, które nie będą podlegać sprzedaży ani dzierżawie, to pasy startowe, drogi dojazdowe oraz pas zieleni o szerokości 15 metrów w otoczeniu pasów startowych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: