Pączek zjedzony w tłusty czwartek ma zapewnić pomyślność przez cały rok [WIDEO]

  • KW
  • 2018-02-08 11:25:08
Materiał wideo: RAPORT TYGODNIA

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dziś statystyczny Polak zje średnio 2,5 pączka, co zapewnić ma szczęście na cały rok. Sama geneza tłustego czwartku sięga czasów starożytnych - wówczas był to dzień świętowania odejścia zimy i nadejścia wiosny. Ucztowanie polegało na spożywaniu tłustych mięs oraz piciu wina. Natomiast zagryzkę stanowiły pączki z ciasta chlebowego, nadziane słoniną.

Długie kolejki od samego rana do szczecineckich cukierni i liczne domowe wypieki - tak właśnie rozpoczęliśmy świętowanie tłustego czwartku. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawałowych szaleństw. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. A skoro dozwolone, to wszyscy korzystamy, a widać to po porannych kolejkach w cukierniach i piekarniach. Niektórzy wychodzą z jednym, bądź dwoma pączkami, ale większość kupuje słodkości hurtowo.

Nie wszyscy jednak opierają tłusty czwartek na pączkach kupionych w sklepach czy w cukierniach. Nadal jeszcze wypiekamy słodkie pyszności w naszych domach. Przeróżne przepisy na pączki, chrusty czy faworki, najczęściej przekazywane z pokolenia na pokolenie, gospodynie domowe wyciągnęły z książek kucharskich już wczoraj. Pączki z rumem, pączki z ziemniakami, faworki, chrusty drożdżowe i kruche, już wczoraj rozpoczął się czas słodkich wypieków.

Nie od dziś tradycja wypiekania i zajadania się pączkami jest niezwykle popularna. Chyba nie ma osoby, która w ten dzień nie skusi się choćby na jednego, pachnącego pączka czy faworka. "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" – mówi staropolskie przysłowie. Pączka więc w tym dniu zjeść trzeba, gdyż w przeciwnym razie czeka nas niepowodzenie przez cały rok.

Życzymy smacznego!

Zachęcamy też do obejrzenia programu Sondujemy, w którym pytamy mieszkańców Szczecinka o to, ile zjedzą dziś pączków oraz jakie najbardziej lubią.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: