Szczecineckie mieszkania bez toalet i... projektantów

  • KW
  • 2018-02-07 14:11:55
Szczecineckie mieszkania bez toalet i... projektantów
  • Foto: TV Gawex

29 stycznia br., na sesji Rady Miasta Szczecinek, powrócił temat likwidacji toalet znajdujących się poza lokalami mieszkalnymi. Choć miasto wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej przeznaczyło fundusze na ten cel już w zeszłym roku i rozpoczęło realizację 5-letniego projektu, to niestety środki wciąż leżą niewydane. Powód? Brak chętnych projektantów, którzy podjęliby się tego zadania.

W kwietniu minionego roku ruszył program, w ramach którego miasto przeznaczyło 100 tysięcy złotych na likwidację toalet znajdujących się poza lokalami mieszkalnymi. Taką samą kwotę na ten cel wygospodarował również Szczecinecki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Z pewnością pozwoli to w znacznej mierze na likwidację problemu i podniesie komfort życia wielu mieszkańców. Program jest realizowany od kwietnia 2017 roku (...). Zlikwidowano dotychczas 13 wc znajdujących się poza lokalami mieszkalnymi. W kolejnych 13 miejscach jest to w trakcie realizacji - mówi Tomasz Wełk, Prezes ZGM TBS w Szczecinku. Programem objęte zostało całe miasto, w tym m.in. lokale na ulicach: Limanowskiego, Kaszubskiej, Kościuszki, Koszalińskiej, Kopernika, 1 Maja, Bohaterów Warszawy, Zielonej, Winnicznej, Toruńskiej, Plac Wolności czy Wyszyńskiego.

Projekt rozpisany został na 5 lat, od 2017 roku do 2021 i zakłada, że w ponad 100 lokalach zostaną wykonane toalety i problem wspólnych łazienek poza lokalami w dużej części zniknie ze Szczecinka. Jednak, jak zaznacza prezes ZGM TBS Tomasz Wełk, nie we wszystkich mieszkaniach uda się przeprowadzić tego typu działania. Są miejsca, gdzie inwestycje te są niewykonalne lub po prostu nieopłacalne. Nie wszystkie lokale, które mamy zinwentaryzowane, będą podlegały programowi, bowiem może się okazać, że w niektórych sytuacjach technicznie będzie to trudne do zrealizowania i finansowo nieracjonalne - wyjaśnia T. Wełk i dodaje, że budżet przeznaczony na te działania w łącznej kwocie 800 tysięcy złotych może być niewystarczający i najprawdopodobniej będzie musiał on być zwiększony. Na remont jednego lokalu należy przeznaczyć około 10 tysięcy złotych.

Inwestycja mimo wszystko nabiera rozpędu, jednak jest też znacznie opóźniona. Wszystko przez poszukiwania projektantów. Dlatego też w niektórych lokalach zdecydowano się na nieco inne rozwiązania. Jest problem z projektantami (...). W zeszłym roku mieliśmy duży problem dotyczący kontraktowania projektów. Teraz je grupujemy, dajemy kilka lokali do projektowania i całość jest już bardziej atrakcyjna dla projektanta. Wykorzystujemy też to, że w wielu lokalach możemy zrobić aneks sanitarny, gdzie nie jest potrzebny projekt - podsumowuje nasz rozmówca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: