Ruszyła budowa Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych przy ZST

  • KW
  • 2018-02-06 14:11:59
Ruszyła budowa Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych przy ZST
  • Foto: TV Gawex

Na terenie Zespołu Szkół Technicznych rozpoczęto realizację inwestycji pn. „Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej poprzez rozbudowę Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych z ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodów w sektorach: drzewnym, budowlanym i mechanicznym w Szczecinku”. Powstanie centrum otworzy dodatkowe możliwości dla tych, którzy chcą zdobyć zawód w sektorze drzewnym, budowlanym i mechanicznym.

Pomysł wybudowania centrum praktyk zawodowych pojawił się już w 2015 roku. Wówczas powiat szczecinecki zakładał powstanie obiektu o powierzchni użytkowej niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie prace budowlane miały kosztować 11 milionów złotych. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego było wprawdzie dofinansowanie do 85% wartości zadania, jednak nie mogło ono całościowo przekroczyć 4,5 miliona złotych. Zmieniliśmy więc projekt wstępnej koncepcji na rozbudowę Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych wzdłuż ulicy Wiatracznej, w ciągu obecnych budynków warsztatów przyszkolnych - wyjaśnia nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Zielone światło dla realizacji tego zadania dał Kontrakt Samorządowy podpisany w lipcu 2017 roku. Idea Kontraktów Samorządowych jest autorskim projektem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i zakłada ona realizację powiązanych ze sobą inwestycji, opartych o mocne strony lokalnych samorządów z obszaru minimum 3 gmin. Wówczas gminy z terenu powiatu szczecineckiego parafowały 9 umów, w tym ten dotyczący dofinansowania na „Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej poprzez rozbudowę Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych z ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodów w sektorach: drzewnym, budowlanym i mechanicznym w Szczecinku”. Powiat otrzymał wsparcie o wartości ponad 4,1 mln zł.

W listopadzie 2017 w postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę inwestycji - firmę z Połczyna-Zdroju, która w ostatnich dniach rozpoczęła realizację powierzonego jej zadania od rozbiórki garaży i porządkowania terenu.

Przyszkolne Centrum Praktyk Zawodowych wyniesie, oferowane przez Zespół Szkół Technicznych, kształcenie zawodowe na najwyższy poziom. W jego skład wejdą 4 pracownie, dzięki którym uczniowie będą mieli możliwość uczenia się zawodu na urządzeniach wykorzystywanych w najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych. Mowa tu o pracowni obróbki drewna ręcznej i mechanicznej, instalacyjnej, budowlanej oraz lakierniczo-malarskiej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: