Projekt Urzędu Miasta za 36 milionów znów aktualny. Radni udzielili poparcia prezydentowi

  • KW
  • 2018-01-31 12:10:01
Projekt Urzędu Miasta za 36 milionów znów aktualny. Radni udzielili poparcia prezydentowi
  • Foto: www.e-kg.pl

Wygląda na to, że projekt nowego budynku Urzędu Miasta w Kołobrzegu, który od kilku lat zalegał w urzędniczych szufladach, znowu jest aktualny. Mimo burzliwej dyskusji radni, podczas wtorkowej sesji, przegłosowali uchwałę, która otwiera drogę prezydentowi do złożenia wniosku o dofinansowanie tej inwestycji. A jest o co walczyć, bo projekt zakłada rozbudowę urzędu za 36 milionów złotych.

Burzliwa dyskusja rozpoczęła się wystąpieniem przedstawicielki Grupy Inicjatywnej Mieszkańców, którzy w imieniu 150 osób złożyli petycję z prośbą o pozostawienie urzędniczego budynku w centrum miasta. Jednym z najbardziej rozemocjonowanych tematem radnych był Marek Młynarczyk, który uznał, że obecna lokalizacja i planowana rozbudowa urzędu nigdy nie pozwoli na „wyciszenie" tej strefy miasta i wyłączenie jej z ruchu samochodowego. - Dlaczego nie myślimy o przyszłości? – pytał retorycznie Młynarczyk, ale na tym się nie skończyło. Wielbiciele słownej ekwilibrystyki radnego nie zawiedli się i tym razem. Młynarczyk w ostrych słowach krytykował swoich oponentów, zarzucając im kłamstwo i lekceważenie tych mieszkańców, którzy rozbudowy urzędniczego gmachu nie chcą (pisemny protest tych osób, z uwagi na braki formalne, nie był procedowany na sesji – dop.red.).

Podczas dyskusji żonglowano liczbami – 150 mieszkańców jednej petycji kontra prawie 600 drugiej, a także 36 milionów złotych na rozbudowę urzędu kontra 70 milinów za postawienie nowego budynku, który miałby być tzw. centrum administracyjnym. Obie strony czyli zwolennicy rozbudowy urzędniczego gmachu do których należą władze miasta, radni klubów Platformy Obywatelskiej i Porozumienia dla Kołobrzegu oraz przeciwnicy czyli samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości i Niezależnego Kołobrzegu, zarzucali sobie nawzajem lekceważenie mieszkańców i wprowadzanie ich w błędne przekonania. Wymianę zdań racjonalnie spuentował radny Bogdan Błaszczyk, który zauważył, że wydawanie pieniędzy na budynek urzędu nigdy nie był i nie będzie decyzją popularną, przeciwnie - taką, która ma negatywny odbiór społeczny. Podkreślił jednak, że taka inwestycja jest niezbędna, bo urząd jest wizytówką miasta.

Ostatecznie radni, większością głosów (PO i PdK) poparli działania prezydenta, który będzie starał się o pozyskanie funduszy na modernizację istniejącego obecnie budynku. Według informacji, jakie przedstawili urzędnicy, budżet miasta miałby zostać, w przypadku realizacji inwestycji, obciążony jedynie częścią planowanych kosztów. Około 80 procent miałaby zostać pozyskana ze środków zewnętrznych.


  • Foto: www.e-kg.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: