Zimowy rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D

  • KW
  • 2018-01-31 09:14:03
Zimowy rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
  • Foto: www.bornesulinowo.pl

Od 6 lat grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego poprzez uczestnictwo w Rajdzie Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D, upamiętnia losy polskich oficerów z okresu II wojny światowej. Rajd odbywa się zazwyczaj w czerwcu, kiedy sprzyjają temu warunki atmosferyczne, by młodzi ludzie mogli przez trzy dni marszu bez większych przeszkód dotrzeć do Kalisza Pomorskiego. Kierując się doświadczeniem i w związku z tym, że ewakuacja odbyła się 28 stycznia 1945 roku, pojawiła się idea upamiętnienia 73. rocznicy ewakuacji tych żołnierzy w dniu 29 stycznia br.

Grupa około 60 osób, podczas zimowego rajdu, przemierzyła trasę z terenu dawnego obozu Oflag II D w pobliżu Kłomina do centralnego punktu dawnego poligonu - miejsca, gdzie znajdowała się wieś Gross Born. Tam ciepły posiłek pozwolił na regenerację sił.

Istotnym punktem obchodów rocznicowych było nabożeństwo w intencji oficerów, m.in. mjr Henryka Sucharskiego, gen. Kmicic – Skrzyńskiego, gen. Dzierżykraja – Morawskiego, Zygmunta Weissa, Adama Rapackiego, Jana Zamoyskiego, Powstańców Warszawskich, przebywających od października 1944 roku na terenie oflagu i wielu innych tysięcy polskich oficerów, którzy podczas ewakuacji pokonywali ponad 800 km marszu przez miejscowości powiatu drawskiego i szczecineckiego w drodze do Sandbostel koło Hamburga. Gościem honorowym zimowej kontynuacji rajdu był syn i prawnuk jednego z oficerów ewakuowanych z tego obozu.

W uroczystościach wzięli też udział: poczet sztandarowy z LO im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie, przedstawiciele władz samorządowych Bornego Sulinowa oraz leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo i RDLP Szczecinek.


  • Foto: www.bornesulinowo.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: