Powiat pomoże wrócić do pracy byłym pracownikom CSI Słowianka

  • KW
  • 2018-01-24 14:24:35
Powiat pomoże wrócić do pracy byłym pracownikom CSI Słowianka
  • Foto: TV Gawex

Minęło kilka miesięcy od ogłoszenia upadłości przez CSI Słowianka. Taki obrót spraw spowodował masowe zwolnienia, co było podyktowane literą prawa. Dziś jednak nowy inwestor zapowiada, że zamierza rozwijać produkcję, a to wiąże się z powiększeniem kadry. Starostwo Powiatowe w Szczecinku oświadczyło na specjalnym spotkaniu, iż będzie wspierać nowego dzierżawcę Słowianki, firmę Dr. Bee w poszukiwaniu pracowników, w tym również osób niepełnosprawnych.

Upadłość szczecineckiej Słowianki to problem, który dotknął nie tylko ówczesny zarząd firmy, ale przede wszystkim pracowników. W takiej sytuacji syndyk zobowiązany jest, aby wręczyć wypowiedzenia kadrze pracowniczej. W minionym roku, w Słowiance pracę straciło 181 osób. Wówczas nowy dzierżawca, firma Dr. Bee, zapowiedział, że na początek pracę znajdzie kilkanaście osób, docelowo jednak liczba pracowników będzie się zwiększać. W minionym tygodniu przedstawiciele firmy spotkali się z władzami powiatu szczecineckiego między innymi właśnie w tej sprawie. Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy o tym, co jest możliwe jeśli chodzi o firmę Dr. Bee. Interesuje nas przede wszystkim tworzenie miejsc pracy i zagospodarowanie tych osób, które po upadłej Słowiance nie mają pracy. W większości są to osoby niepełnosprawne, a zatem rynek pracy dedykowany dla tych osób jest ogromne trudny - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Dotychczas Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów była zakładem chronionym. W momencie wydzierżawienia Słowianki przez firmę Dr. Bee z Olsztyna stała się ona podmiotem prywatnym, który nie posiada takiego statusu, jednak zarówno dzierżawca, jak i starostwo powiatowe podkreślają, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dawni pracownicy, w tym osoby niepełnosprawne, ponownie znalazły zatrudnienie przy produkcji słodyczy. To nie jest tak, że firma Dr. Bee tylko wydzierżawiła nieruchomość od syndyka na rok czasu. Właściciele zakładają, że będą tu dłużej funkcjonować, ich oferta dotyczy nowo wybudowanej hali i piekarni, a także zatrudnią 120 pracowników (...). Umówiliśmy się, że do końca lutego przeanalizują swoje potrzeby. Będziemy chcieli ich wspomóc pracami interwencyjnymi, bo takie są nasze możliwości. Zabezpieczymy również pewne ilości środków finansowych na refundację kosztów stworzenia stanowisk pracy - dodaje nasz rozmówca.

Całą rozmowę na ten temat ze Starostą Szczecineckim Krzysztofem Lisem zobaczą Państwo w dzisiejszym (24.01) programie samorządowym "Nasz Powiat". Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: