Siłownie plenerowe i strefy relaksu powstaną przy szkołach

  • KW
  • 2018-01-24 07:52:10
Siłownie plenerowe i strefy relaksu powstaną przy szkołach
  • Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Otwarte Strefy Aktywności OSA to nowy program po raz pierwszy dedykowany w całości rozwojowi małej infrastruktury w Polsce. Celem Programu jest budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności, skierowanych do różnych grup wiekowych oraz tworzenie przestrzeni aktywności sportowej, sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej.

W ciągu dwóch lat Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy na realizację Programu 100 mln zł. W wyniku dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na terenie całego kraju, tylko w ramach tego projektu, może powstać nawet 3 000 ogólnodostępnych obiektów dla całych rodzin. O dofinansowanie zadań inwestycyjnych dotyczących budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w wariancie podstawowym oraz rozszerzonym  ubiegać się mogą jednostki sektora finansów publicznych oraz stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty posiadające osobowość prawną.

Wariant podstawowy obejmuje siłownię plenerową (minimum 6 urządzeń) oraz strefę relaksu (minimum 4 ławki, 2 urządzenia do gier edukacyjnych montowane na stałe do podłoża, a także zagospodarowanie zieleni. Natomiast wariant rozszerzony przewiduje dodatkowo plac zabaw o charakterze sprawnościowym (minimum trzy urządzenia) z ogrodzeniem.

Powiat szczecinecki będzie się ubiegał o dofinansowanie przedsięwzięcia w pierwszym wariancie. Otwarte Strefy Aktywności pojawią się przy pięciu szkołach, dla których powiat jest organem prowadzącym:

1) Zespół Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku

Przy szkole powstanie siłownia plenerowa wyposażona w następujące urządzenia: jeździec, wioślarz, wyciąg, krzesło, orbitrek oraz prasa nożna, a także strefa relaksu zawierająca: betonowy stół plenerowy do tenisa stołowego oraz stół do gry w szachy i warcaby, 4 ławki stałe i stojak na rowery.

2) Zespół Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku

W przypadku ZS nr 2 w skład siłowni plenerowej wejdą: jeździec podwójny, rower podwójny, prasa nożna podwójna, orbitrek podwójny, narty podwójne, pajacyk podwójny, oraz krzesło podwójne. W strefie relaksu pojawi się: betonowy stół plenerowy do tenisa stołowego oraz betonowy stół do gry w piłkarzyki, 4 ławki stałe oraz stojak na rowery.

3) Zespół Szkół nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku

Przy szkole pojawi się siłownia plenerowa w skład której wejdą: orbitrek, narciarz pojedynczy, twister, motyl, wyciąg górny i wioślarz. Zamontowane również zostaną urządzenia dla niepełnosprawnych: Tai Chi małe koła pojedynczy, sztanga do wypychania, rower ręce -  nogi. W strefie relaksu pojawią się m.in.: stół do gry w szachy i chińczyka, betonowy stół plenerowy do tenisa stołowego, 4 ławki stałe, oraz stojak na rowery.

4) Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze

W skład siłowni plenerowej wejdą: podwójne urządzenie do wyciskania na siedząco, wyciąg górny podwójny, biegacz podwójny -  słup, prasa nożna podwójna, twister i wahadło oraz narciarz podwójny. Strefa relaksu będzie analogiczna do tej, która powstanie przy ZS nr 6.

5) Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku

W tym przypadku siłownia plenerowa zostanie wyposażona w: orbitrek, twister, motyl, wyciąg górny, wioślarz oraz nart. W strefie relaksu pojawią się: urządzenie do gry w szachy i warcaby, betonowy stół plenerowy do tenisa stołowego, 4 ławki stałe oraz stojak na rowery

Dofinansowanie realizacji zadania może wynieść od 50% do 70 % wydatków kwalifikowanych. Do wariantu podstawowego 25 tys. zł (w przypadku dofinansowania do 50%) lub 35 tyś. zł (w przypadku dofinansowania do 70%). Do wariantu rozszerzonego natomiast, 50 tys. zł (w przypadku dofinansowania do 50% ) lub 70 tys. (w przypadku dofinansowania do 70%). Szkoły wzbogacą się o nowe urządzenia prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku. 

info: Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku


  • Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: