Radni odbiorą dwóm esbekom odznaki zasłużonych dla Szczecinka

  • KW
  • 2018-01-19 11:22:52
Radni odbiorą dwóm esbekom odznaki zasłużonych dla Szczecinka
  • Foto: TV Gawex

Na najbliższej sesji Rady Miasta Szczecinek, 29 stycznia, radni zagłosują nad uchwałą ws. pozbawienia dwóch mieszkańców miasta Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinek”. Odznaka to nagroda, która na przestrzeni wielu lat przyznawana była dla wyróżniających się postaci Szczecinka. Na liście osób widnieje 237 nazwisk.

4 grudnia 2017 r. wpłynął do szczecineckiej Rady Miasta wniosek jednego z mieszkańców miasta o pozbawienie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinek” Pana Zdzisława Sieberta oraz Pana Wojciecha Waligórę i „usunięcie ich nazwisk z listy Zasłużonych Mieszkańców Szczecinka opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Szczecinek”. Wnioskodawca do wniosku załączył dokumenty pochodzące z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które potwierdzają, że ww. Panowie byli funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa w Szczecinku. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Miasta Szczecinek” otrzymali 26 września 1988 r. przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinku.

Ww. wniosek został przekazany do Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta Szczecinek, która na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2018 r., po uprzednim zapoznaniu się z załączonymi do wniosku dokumentami, postanowiła wystąpić do Rady Miasta Szczecinek z wnioskiem o pozbawienie Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Miasta Szczecinek” Pana Zdzisława Sieberta oraz Pana Wojciecha Waligórę. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Komisja Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta Szczecinek ustaliła, w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości, że ww. osoby były funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa, pełniącymi służbę w KPMO w Szczecinku. Pan Wojciech Waligóra w okresie od 1983 – 1990, a Pan Zdzisław Siebert w okresie od 1981 -1990.

Komentarze (1)

PS 2018-01-21 11:32

Chore pisowskie pomysły... po co wracać do takich rzeczy ?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: