Reforma więziennictwa. Z końcem marca zniesiony zostanie Zakład Karny w Szczecinku

  • KW
  • 2018-01-18 15:20:58
Reforma więziennictwa. Z końcem marca zniesiony zostanie Zakład Karny w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości, z dniem 31 marca 2018 roku Zakład Karny w Szczecinku zostanie zniesiony i będzie podlegać dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie. Natomiast mienie ruchome Zakładu Karnego w Szczecinku stanie się mieniem Zakładu Karnego w Czarnem i uzyska nazwę "Oddział Zewnętrzny w Szczecinku".

Jest to kolejny etap, zapowiedzianej w kwietniu ubiegłego roku, reformy więziennictwa. Do końca marca zmiany organizacyjne obejmą 23 zakłady karne i areszty śledcze. W kwietniu ubiegłego roku podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział gruntowną reformę więziennictwa. Przypominał, że po 1989 roku Służba Więzienna była jedyną formacją nieobjętą ustawą modernizacyjną. Natomiast teraz przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej została przygotowana pierwsza ustawa modernizacyjna, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa - informuje kpt. Izabela Wojtalik-Loranc, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.

Do końca marca br. przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie. Nie wpłynie to natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Nie zabraknie również miejsc dla osadzonych. Jak podaje kpt. Izabela Wojtalik-Loranc, aktualnie w więzieniach przebywa ponad 74 tys. osadzonych, a liczba miejsc to ponad 83 tys. Z oszczędności powstaną 3 nowoczesne więzienia oraz kilka dużych, nowoczesnych  pawilonów mieszkalnych dla osadzonych oraz hal produkcyjnych, dających możliwość nauki zawodu i wykonywania pracy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: