Zabawa na lodzie niesie ze sobą niebezpieczeństwo - dzieci obserwowały ćwiczenia strażaków

  • KW
  • 2018-01-18 14:00:21
Zabawa na lodzie niesie ze sobą niebezpieczeństwo - dzieci obserwowały ćwiczenia strażaków
  • Foto: TV Gawex

Zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki zawsze są niebezpieczne. Jak apeluje straż pożarna, nieodpowiedzialność osób dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki zbiera w okresie zimowym śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Tylko w styczniu, od początku roku 2018, utonęło w całym kraju 12 osób. Dzisiaj (18.01) szczecineccy strażacy przekazali najmłodszym, w praktyce oraz teorii, jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z zamarzniętych akwenów wodnych.

Pierwsza część czwartkowego wydarzenia odbyła się przy brzegu jeziora Trzesiecko, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że wędkarze na lodzie łowią ryby. W pewnym momencie pod nimi zarywa się lód. Jednemu udaje się wydostać, drugi natomiast zostaje w przeręblu. Działania strażaków polegały na dotarciu do mężczyzn za pomocą deski lodowej, wyciągnięciu wędkarza z wody oraz przetransportowaniu ich na brzeg jeziora. Całej akcji, realizowanej w ramach programu "Bezpieczne ferie", przyglądały się szczecineckie przedszkolaki. Głównym celem dzisiejszego wydarzenia jest ostrzeżenie dzieci przed zabawą na zamarzniętych jeziorach, a przy okazji sprawdzenie umiejętności naszych strażaków, jak sobie poradzą, gdyby doszło do tego typu zdarzenia - komentuje asp. Mirosław Śledź z PSP Szczecinek.

Tuż po zakończonym pokazie wszyscy udali się do budynku CEEiRJ, gdzie strażacy przeprowadzili część teoretyczną. Nie zabrakło prezentacji filmów obrazujących akcje strażaków na lodzie, ratujących ludzi oraz zwierzęta, a także wskazówek jak najmłodsi powinni zachowywać się w przypadku załamania się lodu oraz kogo i w jaki sposób powiadomić.

Relacja z wydarzenia w dzisiejszym serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: