Dwie propozycje nazwy dla nowego ronda

  • KW
  • 2018-01-17 11:44:04
Dwie propozycje nazwy dla nowego ronda
  • Foto: TV Gawex

Rondo im. ks. Jana Lisa lub Księżnej Jadwigi Brunszwickiej - to dwie propozycje patronów nowego ronda, które wpłynęły do Biura Rady Miasta Szczecinek.

Chodzi o wybudowane niedawno rondo na skrzyżowaniu ulicy Ordona i Parkowej. Jak poinformowała na dzisiejszej (17.01) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecinek przewodnicząca Katarzyna Dudź, wpłynęły dwie propozycje. Pierwsza z nich to nazwanie ronda imieniem ks. Jana Lisa, nieżyjącego proboszcza parafii pw. NNMP w Szczecinku, który zmarł tragicznie w listopadzie 1979 roku. Druga propozycja to rondo imienia Księżnej Jadwigi Brunszwickiej. 

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą szczecineccy radni. Zanim jednak to nastąpi przewodnicząca rady zachęca mieszkańców miasta do zgłaszania kolejnych propozycji. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje nazwania nowego ronda, w ciągu miesiąca można je zgłaszać do Biura Rady Miasta Szczecinek - zachęca Katarzyna Dudź.

Komentarze (13)

Jan Kondek 2018-01-18 22:28

Z tego ronda bardzo dobrze widać wieże kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku. Jest to dobre miejsce, żeby uczcić tego zasłużonego dla miasta Szczecinka kapłana i człowieka i Polaka.

Jan Kondek 2018-01-18 22:56

Ks. Jan Lis Znakomity budowniczy i organizator. Odnowił zabytkowy kościół Mariacki; odnowione zostały cenne witraże, posadzka kościoła wymieniona na granitową, całe prezbiterium zostało przebudowane i upiększone, do parafii przywieziono dwa nowe dzwony, wieża kościoła została pokryta miedzianą blachą, a na placu kościelnym został wybudowany dom parafialny, który jest, jak to przewidywał ks. Lis, ozdobą miasta. Te wszelkie prace i budowy związane z remontem zabytkowego kościoła i domu parafialnego miały miejsce w ciągu krótkiego, bo tylko sześcioletniego pobytu ks. Lisa w Szczecinku, do 12 listopada 1979 roku, dnia jego tragicznej śmierci, gdy pracując z robotnikami spadł z dachu plebanii, która była już prawie gotowa do użytkowania. Co jest też w tym wszystkim bardzo istotne, to fakt, że w te prace i wszelkie projekty ks. Lisa bardzo gorliwie i ochoczo włączali się mieszkańcy Szczecinka. A trzeba mieć na uwadze, że parafia , którą kierował ks. Lis obejmowała swym zasięgiem większość miasta Szczecinka. Stąd nie było praktycznie w Szczecinku w latach 70-tych mieszkańca, który nie słyszałby o działalności ks. Jan Lisa. Ks. Jan Lis był też wielkim patriotą, co się uwidaczniało w jego płomiennych kazaniach, spotkaniach z mieszkańcami Szczecinka w czasie wizyt duszpasterskich, przywiązaniu do polskich tradycji. Żeby pełniej ocenić ten patriotyzm, musimy sięgnąć do lat wcześniejszych, zanim ks. Lis przybył do Szczecinka. Otóż po wybuchu II wojny światowej, jako nastolatek uratował od spalenia przez Rosjan wiele cennych książek z biblioteki gimnazjum, do którego uczęszczał w Gródku Jagiellońskim, które to później rodzina Lisów przywiozła do Polski, po ich wysiedleniu z Gródka. Wiele z tych książek zostało rozdanych, a niewielka ich część znajduje się obecnie w muzeum kresowiaków w Żarach. Żołnierz wojska polskiego i AK, ks. Jan Lis został odznaczony orderem Virtuti Militari ("Zasłużonym na Polu Chwały 1944"). W latach powojennych był też inwigilowany przez SB i nazwany przez nich wrogiem władzy ludowej; dwukrotnie był aresztowany (i osadzony w areszcie w Szczecinku !). Wielki kapłan, oddany bez reszty Bogu i ludziom, był zarazem bardzo skromnym i życzliwym człowiekiem.

Bobby 2018-01-19 08:45

Nazw placów związanych z kościołem i ulic księży w Szczecinku nie brakuje. Jest rondo biskupa Jeża, jest ulica Wyszyńskiego, jest Jana Pawła II, jest klasztorna, jest księdza Piotra Skargi, jest św. Rozalii. Nie przesadzajmy może? Ksiądz Lis jest postacią zapomnianą, a to że spadł z dachu to osobisty dramat tego człowieka, ale żeby od razu z tego powodu nazwa placu? Budowniczy kościoła NMP nie ma ulicy bo był Niemcem i ewangelikiem a ksiądz, który w zabranym od Niemców i ewangelików kościele jedynie odnowił witraże i pokrył dach blachą i wwybudował plebanię ma mieć swój plac? Przesada. Wygłaszał kazania i chodził po kolędzie? Taka rola księdza. Wielu ludzi było w AK, wielu miało Virtuti Militari i było inwigilowanych. Ile tych książek rozdał? Propnuję upamiętnić plac imieniem Boba Marleya, Boba Dylana względnie Boba Budowniczego.

JAN KONDEK 2018-01-19 10:10

B., pana pogląd jest bardzo odosobniony. Zdecydowana większość mieszkańców Szczecinka chce upamiętnienia ks. Jana Lisa, a żyją jeszcze ludzie, którzy go dobrze pamiętają. Możemy być dumni i powinniśmy to w pewien sposób okazać, że mieliśmy u nas w Szczecinku tak wielkiego Polaka. Piękny wzór dla obecnych i przyszłych pokoleń.

JAN KONDEK 2018-01-19 10:12

Czy możecie Państwo zamieścić ten artykuł na facebooku ?

TV Gawex 2018-01-19 10:17

Artykuł został zamieszczony na Facebooku Gawex Media 17 stycznia. Pozdrawiamy

Bobby 2018-01-19 13:19

Z całym szacunkiem, ale nieuprawnione i nie znajdujące oparcia w faktach jest Pana twierdzenie jakoby "Zdecydowana większość mieszkańców Szczecinka chciała upamiętnienia ks. Jana Lisa". Czy był na ten temat jakiś plebiscyt? Wybory? Referendum? Równie dobrze mogę napisać, że "zdecydowana większość mieszkańców chce upamiętnienia Boba Budowniczego.Co więcej Bob Budowniczy jest bardziej rozpoznawalny w tym mieście. Trzymajmy się proszę faktów i wypowiadajmy się za siebie. Nikt nie dał Szanownemu Panu prawa do wypowiadania się w imieniu większości mieszkańców. Nie chcę Pana martwić, ale w Szczecinku nie wszyscy kojarzą księdza Lisa, to już szybciej kojarzą starostę Lisa, czy legendę Darzboru Kazimierza Lisa. Proponuję więc nazwę rondo "pokoleń Darzboru".

Bobby 2018-01-19 17:21

Bob Budowniczy jest od lat wzorem dla wielu pokoleń, uwielbianym przez dzieci i mlodzież na całym świecie, prowadzi własną firmę budowlaną i zawsze stara się jak najlepiej wykonywać swoją pracę na budowie. Mamy więc tu przyklad nowoczesnego, sławnego Europejczyka i oddanego swojej pracy fachowca. Uhonorowanie tej postaci w Szczecinku da impuls do zacieśniania współpracy z Wielką Brytanią do której wyjeżdża wielu młodych ludzi, którzy zainspirowani postacią Boba śladami tej włąśnie postaci sami starannie wykonują prace budowlane na budowach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

JAN KONDEK 2018-01-19 22:12

Muszę Pana zmartwić, bo przeprowadziłem mały sondaż wśród mieszkańców Szczecinka i na jego podstawie dochodzę do wniosku, że jest nas legion. Musi zatem powstać w Szczecinku ulica lub rondo wskazujące te wartości, które były drogie ks. Janowi Lisowi. Pozdrawiam wszystkich i niech żyje Polska !

KS 2018-01-20 16:47

Z tego co widzę to ilekroć Pan Kondek spotyka w internecie kogoś kto krytykuje jego pomysł, stwierdza, że ta osoba jest odosobniona w swojej krytyce. Gdzie ten "sondaż" był przeprowadzany? Jeżeli wśród bliskich znajomych, albo w kościele, to nie byłoby w tym nic dziwnego.

Bobby 2018-01-20 18:05

Musi to na Rusi, w Polsce jak kto chce :))) Mnie i moich znajomych Pan nie pytał. Moje sondaże robione w przedszkolach, szkołach i żłobkach wskazują na olbrzymie poparcie Boba Budowniczego. Nikt tam tego księdza Lisa nie kojarzy. Co najwyżej Lisa Leona a młodzież przyszlością Narodu. Pozdrawiam wszystkich!! Niech żyje wolna Polska!!! Niech żyje wolna Europa!! niech żyje Wolny Świat!!!

JAN KONDEK 2018-01-23 14:36

Szanowny Panie Krzysztofie Serafiński i Panie Jerzy Sałasiński, otóż w oficjalnym sondażu na patrona nowego ronda prowadzi ks. Jan Lis. Czyli jednak większość mieszkańców Szczecinka chce, zeby patronem nowego ronda był ks. Jan Lis. Brawo mieszkańcy Szczecinka ! Zaciekli wrogowie kościoła katolickiego mogą mnie zwalczać, ale z ks. Lisem nie wygrają. Bóg, honor i ojczyzna ! Niech żyje wolna i suwerenna Polska !

Bobby 2018-01-24 15:39

Nie zazywam się Jerzy Sałasinski ani Krzysztof Serafiński ani nie jestem zaciekłym wrogiem Kościoła katolickiego. O jakim sondażu pan mówi? Sam sobie Pan referendum w mieszkaniu przeprowadza czy pod Kościół chodzi?:) Jak Pan tę większość mieszkańców Szczecinka ustalił? Mnie nikt nie pytał o zdanie w żadnym sondażu. Jeszcze raz powtórzę ksiądz Lis spadł z rusztowania i to jest dramat tego człowieka, ale nie ma on takich zasług, żeby od razu nazywać jego imieniem rondo. Wybudowanie plebani, odnowienie witraży to za mało.