Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojsk Polskich i Radzieckich zakończyło działalność

  • KW
  • 2018-01-09 14:15:11
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojsk Polskich i Radzieckich zakończyło działalność
  • Foto: TV Gawex

Pasjonaci dziejów jednostek Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego stacjonujących w Szczecinku i okolicznych bazach do tej pory skupiali się w Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Wojsk Polskich i Radzieckich. Po siedmiu latach działalności postanowili zakończyć swoją działalność.

Grupa pasjonatów wojskowości i szeroko pojmowanych militariów ze Szczecinka w 2011 roku stworzyła stowarzyszenie. Ich głównym celem było inspirowanie, aktywizowanie i integrowanie mieszkańców na rzecz upowszechniania historii militarnej regionu. Nasze stowarzyszenie zawsze wychodziło z założenia, że najważniejszy jest szacunek dla żołnierza - mówi były Prezes Cezary Białko.

Przez kilka lat członkowie uczestniczyli w wielu zlotach, wystawach i zjazdach wojskowo-historycznych. Zajmowali się również gromadzeniem i konserwacją różnorodnych sprzętów militarnych. Ich działania skupiały się na promocji obronności i historii wojskowości. Byliśmy niemal na wszystkich zlotach militarnych: w Darłowie, Bornem Sulinowie, Lipianach, Stargardzie Szczecińskim, Kaliningradzie - wymienia Cezary Białko. Staraliśmy się uczestniczyć w tych zlotach, aby ludzie, którzy przyszli, mogli zobaczyć na żywo kawałek historii.

Działacze zapewniają, że ich funkcjonowanie nigdy nie było związane z polityką, a zamknięcie stowarzyszenia nie wynika z sytuacji na scenie politycznej. Każdy poszedł w swoim kierunku. Minęły początki pasji i euforii. Z drugiej strony zmieniły się wymagania i wkroczyło więcej biurokracji. Jesteśmy małą grupą i nie stać nas na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem działalności stowarzyszenia - wyjaśnia prezes.

Jednocześnie uczestnicy zapewniają, że nie zamierzają rezygnować z pasji. Mają zamiar nadal zbierać militaria oraz brać udział w zlotach i pokazach, a przez to propagować historię polskiego i radzieckiego wojska.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: