114 psów przywitało Nowy Rok w szczecineckim schronisku

  • KW
  • 2018-01-04 14:12:40
114 psów przywitało Nowy Rok w szczecineckim schronisku
  • Foto: TV Gawex

Wraz z końcem roku 2017 nadszedł czas na podsumowanie działalności szczecineckiego schroniska. Zdaniem kierownik placówki, Danuty Kadeli, był to pracowity rok, gdyż w ciągu 12 miesięcy pod skrzydła opiekunów trafiło 223 czworonogów oraz udało się wyremontować połowę boksów dla zwierząt. Z kolei na ostatni dzień roku pod opieką przytuliska znajdowało się 114 psiaków.

W 2017 roku schronisko zaopiekowało się łącznie 223 psami. Z tego 192 psy były z miasta Szczecinek, 21 psów z gminy Borne Sulinowo, a 10 psów z gminy Resko. Adoptowanych zostało 151 psów, właściciele natomiast odebrali 64, które spędziły w schronisku ponad dobę. Jak zaznacza Danuta Kadela, psy odbierane tego samego dnia nie są wpisywane w rejestr główny. Z danych schroniska wynika, że bezdomnych psów w minionym roku było o 11 mniej niż w roku 2016.

Niestety psy się starzeją i umierają. Każdy zgon zwierzęcia w schronisku jest odnotowywany w systemie i potwierdzony przez lekarza weterynarii. Wszystkie zwierzęta są badane i w akcie posiadają wpis o przyczynie śmierci. W minionym roku odeszły 23 psy, w tym 7 umarło ze starości albo z powodu nieuleczalnych chorób. 31 grudnia 2017 roku w schronisku znajdowało się 114 psów.

Niestety to nie był dobry rok dla schroniskowych kotów. Dwa razy walczono z epidemią panleukopenii, czyli bardzo zaraźliwą wirusową chorobą kotów. Wywołuje ją wirus FPV podobny do tego, który wywołuje parwowirozę u psów. Wirus panleukopenii najpierw osłabia układ odpornościowy kota, a następnie atakuje komórki układu pokarmowego, jelita cienkiego, tkanki limfatycznej oraz szpiku kostnego, jak również układu nerwowego, będącego w fazie wzrostu. Łącznie odeszły 42 koty, a 5 zostało uśpionych. Ograniczono całkowicie adopcje, żeby nie narażać przyszłych właścicieli. Jak informuje Danuta Kadela w roku 2017 przyjęto 178 kotów. Z tego 34 koty trafiły do nowych domów. Dwa koty zostały odebrane przez właścicieli. 47 kotów nie przeżyło. Na koniec roku 2016 mieliśmy w schronisku 71 kotów, z tych kotów i kotów przyjętych w 2017 wysterylizowanych i wykastrowanych zostało 135 kotów. Zostały one wypuszczone na wolność. W schronisku na zabiegi czeka jeszcze 31 kotów - podsumowuje D. Kadela.

Miniony rok był rokiem dobrym, ale opiekunowie zwierząt nie spoczywają na laurach i już teraz stawiają sobie cele na kolejne miesiące. Dzięki ich pracowitości oraz wielkiemu sercu szczecineckie schronisko już od kilku lat jest uważane za jedno z najlepiej prowadzonych w Polsce.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: