Borne Sulinowo w 2018 roku będzie świętować 25-lecie nadania praw miejskich

  • KW
  • 2017-12-29 12:31:26
Borne Sulinowo w 2018 roku będzie świętować 25-lecie nadania praw miejskich
  • Foto: TV Gawex

Rok 2018 będzie wyjątkowy dla Bornego Sulinowa. Wszystko za sprawą obchodzonego 25-lecia nadania praw miejskich. W związku z tym władze miasta i gminy zaplanowały szereg ciekawych wydarzeń. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych imprezach sportowych czy artystycznych. Kulminacja obchodów wstępnie zaplanowana jest na początek czerwca.

Ćwierćwiecze nadania praw miejskich – to ważne wydarzenie dla mieszkańców każdego miasta. W Bornem Sulinowie uroczystość ta przypada na rok 2018. Jak zapowiadają władze miasta będzie to czas szczególny, przepełniony szeregiem wydarzeń i atrakcji. Chcemy obchodzić je godnie. Cały rok będzie poświęcony 25-leciu (...). Jesteśmy w fazie układania programu. Kulminacją będą dwa dni 1-2 czerwca, gdzie będzie się więcej dziać w Bornem Sulinowie - informuje nas Bogdan Korpal, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Borne Sulinowo.

Borne Sulinowo do Polski należy dopiero 25 lat. Wcześniej władzę nad nim miało wojsko radzieckie, które zajęło kompleks wojskowy z poligonem po niemieckiej armii. Nowa radziecka administracja rozbudowała wojskowe miasteczko. Do 12 października 1992 roku wojsko radzieckie, w tym czasie już rosyjskie, ostatecznie opuściło Borne Sulinowo – było to 15 tysięcy żołnierzy Armii Rosyjskiej. W kwietniu 1993 roku miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym. Po oficjalnym otwarciu miejscowości, 1 października został jej nadany status miasta. Tym samym rozpoczął się proces zasiedlania. Obecnie miasto położone w lesie z każdym rokiem się rozwija i słynie chociażby z sierpniowego zlotu militarnego. Z każdym rokiem sytuacja gminy się poprawia, bo mieliśmy szereg problemów szczególnie finansowych. Z tego gmina wychodzi i myślę, że kolejne lata będą coraz lepsze - zaznacza nasz rozmówca.

Rzeczą, która uatrakcyjnia, a zarazem ułatwia turystom zwiedzanie Bornego Sulinowa jest wytyczona ścieżka turystyczno - spacerowa o długości około 13,5 km, przy której znajduje się 21 wartych obejrzenia obiektów. Przy każdym z nich ustawiona została trójjęzyczna (polski, niemiecki, angielski) tablica informacyjna zawierająca historyczne zdjęcia, umożliwiając w ten sposób porównanie dawnego i obecnego wyglądu danego obiektu.

Komentarze (1)

Grzeniu 2017-12-30 15:17

Co roku tu jesteśmy na majówkę i w na zlocie w sierpniu, jest super.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: