Policjanci oraz strażacy podsumowują okres świąteczny. Kradzieże telefonów komórkowych oraz biżuterii, potrącenie 73-letniej kobiety, 5 pożarów

  • KW
  • 2017-12-27 14:25:34
Policjanci oraz strażacy podsumowują okres świąteczny. Kradzieże telefonów komórkowych oraz biżuterii, potrącenie 73-letniej kobiety, 5 pożarów
  • Foto: TV Gawex

Święta Bożego Narodzenia za nami. Okres ten charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, dlatego też na drogach w całym kraju było więcej policyjnych patroli, a działania rozpoczęły się już 22 grudnia. Ogólny bilans na drogach powiatu szczecineckiego oraz drogach w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie lepszy niż w ubiegłym roku, jednak nie można tego samego powiedzieć w kontekście całej Polski, gdzie doszło do 373 wypadków, w których zginęły 42 osoby. Nie obyło się również bez strażackich interwencji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów oraz czadem.

W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszyło samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Aby ta droga była bezpieczna, od przedświątecznego piątku do ostatniego dnia Świąt Bożego Narodzenia policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania pod nazwą Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, a także sposób przewożenia pasażerów. Tym razem bilans zdarzeń na drogach województwa zachodniopomorskiego w okresie od 22 do 26 grudnia wypadł korzystniej niż w roku poprzednim. W tych dniach na drogach regionu doszło do 11 wypadków, 13 osób zostało rannych. Co bardzo istotne - nikt nie zginął.

Szczecineccy policjanci podczas świątecznego weekendu wzięli łącznie udział w 176 interwencjach, z których cztery dotyczyły kradzieży mienia - trzech telefonów komórkowych oraz biżuterii. W trakcie kontroli drogowych nie zatrzymano żadnego kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości. Najpoważniejszym zdarzeniem była kolizja drogowa, w czasie której doszło do potrącenia 73-letniej kobiety przez kierującego pojazdem w rejonie ulicy Gdańskiej i Szczecińskiej oraz zatrucie tlenkiem węgla, w wyniku którego dwie osoby trafiły do szpitala.

Równie pracowite święta mieli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. W trakcie akcji ratunkowych gasili pożary przewodów kominowych, oczyszczali drogi z powalonych przez wichury drzew, a także sprawdzali stan powietrza w mieszkaniach, w których podejrzewano ulatnianie się czadu. Okres świąteczny minął nam pracowicie - przyznaje asp. Mirosław Śledź z PSP Szczecinek. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy 13 zdarzeń - 5 pożarów i 8 miejscowych zagrożeń - dodaje i wymienia, że między innymi trzykrotnie monitorowano skład powietrza na zawartość tlenku węgla, gaszono pożar śmieci i pożar sadzy w kominie w miejscowościach Nosibądy oraz Krosino. Doszło też do pożaru stolarni w miejscowości Rakowo, a także pięciokrotnie wyjeżdżano do usuwania powalonych drzew. Jak przyznaje nasz rozmówca, większość interwencji dotyczyła sytuacji, których można było uniknąć, dlatego też strażacy apelują o rozwagę i prewencję.

Przed nami jeszcze noc sylwestrowa, czyli czas zabawy i beztroski. Nie zapominajmy więc o zasadach bezpieczeństwa i rozwadze choćby przy obchodzeniu się z fajerwerkami. Warto także pamiętać o europejskim numerze alarmowy 112, przez który łączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego. Stamtąd zostaniemy połączeni do odpowiedniej służby, która udzieli nam niezbędnej pomocy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: