Dobiegający końca rok 2017 obfitował w ważne dla mieszkańców Świdwina inwestycje

  • KW
  • 2017-12-22 08:03:22
Dobiegający końca rok 2017 obfitował w ważne dla mieszkańców Świdwina inwestycje
  • Foto: UM Świdwin

Niewątpliwie największą z nich była przebudowa ulic 3 Marca i Kościuszki. Trwała przez kilka miesięcy, wiązała się z wieloma uciążliwościami dla użytkowników, jednak efekt był wart oczekiwania. Zmodernizowano kanalizację deszczową na obu ulicach, co znacznie poprawiło odprowadzanie wód opadowych. Na to zadanie miasto Świdwin otrzymało dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 -2020.

Przy okazji zmodernizowano nawierzchnię obu ulic. Na ulicy 3 Marca po wykonaniu „deszczówki” położono nowe chodniki ze starobruku, krawężnik betonowy zastąpiono kamiennym, pas postojowy wydzielono z pasa jezdni i wykonano z kostki betonowej, a pas jezdni o szerokości 3,5 metra wykonano z masy bitumicznej. Podwyższenie skrzyżowania ulic 3 Marca z Popiełuszki spowolniło ruch samochodowy z obydwu stron, wykonano zatokę autobusową z kostki kamiennej.

Na ulicy Kościuszki po zakończeniu kanalizacji deszczowej położono chodniki z kostki betonowej polbruk, wymieniono krawężniki, położono nową nawierzchnię asfaltową, na której wydzielono znakami poziomymi miejsca postojowe dla samochodów. Na obydwu ulicach zainstalowano nowe oświetlenie. Koszt powyższych zadań inwestycyjnych wyniósł ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych.

Powody do zadowolenia mają także uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1. W roku 2017 otrzymali nowe boisko z poliuretanową nawierzchnią, przystosowane do uprawiania piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Koszt wykonania wyniósł około 300 tysięcy złotych. Miasto sfinansowało tę inwestycję z własnego budżetu.

Latem przebudowano ulicę Łączną od skrzyżowana ze Słowiańską do Grodzkiej. Wykonano na niej nawierzchnię z kostki polbruk a także przejścia dla pieszych oraz parking. Koszt wyniósł ponad 466 tysięcy złotych. W grudniu natomiast dobiegła końca przebudowa ulicy Łąkowej, na której kosztem 233 tysięcy złotych położono nawierzchnię z mieszanki mineralno – bitumicznej na powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Warto przypomnieć, że Łąkowa była już remontowana w roku 2010. Obecnie dokończono tę część ulicy, której nie objęła ówczesna inwestycja.

Obecnie trwają kolejne inwestycje – remont budynku przy ulicy Drawskiej 10 z przeznaczeniem na mieszkania socjalne (przy wsparciu finansowym z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego), budowa separatorów zapobiegających dostawaniu się zanieczyszczeń do Regi oraz budowa miejsc parkingowych przy ulicy Sportowej. Finansowanie tych zadań jest przeniesione na rok 2018.

info: UM Świdwin


  • Foto: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: