Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

  • Magdalena Dorożalska
  • 2017-12-21 15:40:22
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
  • Foto: TV Gawex

Jak już Państwa informowaliśmy, 17 grudnia w Zakopanem członkowie Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Ten szczególny symbol braterstwa, jedności i pokoju dotarł także do Szczecinka. Wczoraj, betlejemskie światło pokoju dotarło także do naszej redakcji.

Betlejemskie Światło Pokoju to nieodłączny element adwentowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. W minioną niedzielę, ponad 2000 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego wspólnie oczekiwało przybycia Światła do Polski. Ten wyjątkowy płomień zapłonął już po raz dwudziesty siódmy. Dzięki szczecineckim harcerzom, nasza redakcja od wczoraj cieszy się jego blaskiem .

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Każdego roku wybrana dziewczynka lub chłopiec, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportowane jest ono do Wiednia, gdzie ma miejsce uroczystość przekazania płomienia mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Nasze harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Betlejemskie światło pokoju przychodzi jak sama nazwa wskazuje z Betlejem. My otrzymaliśmy to światło od skautów słowackich. Przekazanie było w ten weekend. Przywędrowało do Nas bezpośrednio od harcerzy Nowogardzkich.. Przekazywane jest przez Nasz hufiec urzędom oraz mieszkańcom. Zostało przekazane również wójtowi gminy Grzmiąca, burmistrzowi gminy Barwice. Zostało również przekazane w Połczynie i Czaplinku. W planie jest także przekazanie światła burmistrzowi Szczecinka, Jerzemu Hardie – Douglasowi i również do innych urzędów”- jak powiedziała komendant szczecineckiego hufca, podharcmistrz Monika Stokowiec.

W Szczecinku dostępne są dwa punkty, w których mieszkańcy mogą odebrać Betlejemskie Światło Pokoju do swoich domów. Pierwszy mieści się w biurze hufca w Szczecinku przy ul. Bartoszewskiego 12. Drugi punkt to biuro obsługi klienta w Urzędzie Miasta Szczecinek.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: