Jasełka, paczki i kolędy - uczniowie PLO z wizytą u seniorów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-12-21 10:08:40
Jasełka, paczki i kolędy - uczniowie PLO z wizytą u seniorów
  • Foto: TV Gawex

We wtorek (19.12) w borneńskim Domu Pomocy Społecznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Były jasełka, kolędy, życzenia oraz prezenty. Wszystko za sprawą uczniów z popularnego Katolika w Szczecinku, którzy już od 3 lat składają seniorom niezapomnianą wizytę przedświąteczną. Jak co roku, gest ten wywołał wiele emocji i wzruszeń wśród pensjonariuszy, gdyż jak sami przyznają – jest to dla nich dowód na to, że ktoś o nich pamięta, że są dla kogoś naprawdę ważni.

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i niestety czasami też najsmutniejszy okres w roku, szczególnie dla osób starszych, schorowanych i samotnych. Zwykle tę samotność i zapomnienie najbardziej odczuwają pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej. Jak podkreśliła dyrektor DPSu w Bornem Sulinowie, Krystyna Berdyńska, pracownicy tamtejszej placówki zawsze starają się stworzyć domową i świąteczną atmosferę, ale czasami nawet i to nie pomaga, gdyż tęsknota za bliskimi u seniorów jest przeogromna. 
"To jest taka chwila, w której wszyscy wiedzą, że zbliżają się święta, mogą spotkać się w swoim gronie jak również z młodzieżą. Dzisiejsze spotkanie to jest dla naszych mieszkańców prezent" - powiedziała Krystyna Berdyńska, dyrektor DPS Szczecinek. 
Można powiedzieć, że to już swego rodzaju tradycja w PLO, że dzieci i młodzież odwiedzają   seniorów w tym szczególnym czasie, oczywiście przywożąc ze sobą moc prezentów, które wcześniej własnoręcznie przygotowali. Głównym celem tego wydarzenia jest przede wszystkim zbliżenie pokoleń. Uzmysłowienie młodym ludziom, że starość jest nieuchronna,  że kiedyś każdy z nas będzie seniorem i może znajdować się w podobnej sytuacji.

"Taki kontakt z pokoleniem dużo starszym od nich jest potrzebny, bo jednak jesteśmy otoczeni takimi pięknymi rzeczami, ładnymi, młodymi, a przecież nie możemy zapominać o tych wspaniałych ludziach, którzy mieszkają w tym domu" - powiedziała nam Jolanta Załuba, sekretarz szkoły PLO.
Pensjonariusze nie kryli swojego wzruszenia, jak sami podkreślali, takie spotkania to dla nich ogromna przyjemność, a fakt, że ktoś o nich pamięta jest tak wzruszający, że często nie da się ukryć łez. Warto podkreślić, że paczki nie były przypadkowe. Ich zawartość została wcześniej skrupulatnie omówiona z dyrekcją DPSu, tak aby każdy z obdarowanych czuł się wyjątkowo. 
"Staramy się żeby to były takie bardziej indywidualne prezenty, coś dla ciała i dla duszy. To są książki, czasopisma, środki czystości, słodkości oraz różnego rodzaju rzeczy, które sprawią, że obdarowany będzie  miał świadomość tego, że ktoś o nim pamięta" - kończy nasza rozmówczyni .
W tym roku, oprócz prezentów, uczniowie zaprezentowali także przepiękne Jasełka, które zostały przygotowane pod okiem nauczycielki języka polskiego oraz koordynatorki szkolnego koła teatralnego, pani Marioli Kowalczyk.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: