Świąteczne porady - bądźmy bezpieczni!

  • KW
  • 2017-12-15 10:21:21
Świąteczne porady - bądźmy bezpieczni!
  • Foto: Polska Policja

Boże Narodzenie to czas odpoczynku, refleksji oraz spotkań w gronie najbliższych. Dni bezpośrednio poprzedzające święta charakteryzują się wzmożonym ruchem na ulicach miast i w centrach handlowych. Ludzie, aby jak najlepiej przygotować się do świąt, wpadają w istne "zakupowe" szaleństwo. W tych kluczowych dniach zwracajmy szczególną uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Uchroni nas to przed przykrymi konsekwencjami.

Podczas zakupów oraz podróży środkami komunikacji miejskiej unikajmy tzw. "sztucznego tłoku". Jeżeli to możliwe portfel, klucze i dokumenty zawsze miejmy schowane w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Pamiętajmy o zamknięciu torebek na zamek i trzymaniu ich blisko ciała. Nie zawieszajmy plecaka, torebki czy saszetki na wózku zakupowym. Jeżeli z jakiegoś powodu musimy już to zrobić, nie zostawiajmy wózka bez opieki. To częsty przypadek, kiedy roztargnieni zakupowicze po chwili nieuwagi odkrywają, że ktoś ukradł ich torebkę czy plecak. Będąc przy kasie sklepowej nie "chwalmy się" pełną zawartością portfela. Rozłóżmy większą kwotę gotówki po kilku wewnętrznych kieszeniach lub przegródkach. Prosimy również o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas robienia zakupów przez internet.

Wyjeżdżając na święta z domu, zawsze dokładnie zamknijmy mieszkanie, sprawdźmy okna i drzwi balkonowe. Jeżeli któryś z zaprzyjaźnionych sąsiadów zostaje na święta w domu, możemy mu przekazać klucze i poprosić, aby od czasu do czasu zajrzał do naszego mieszkania. Dzięki temu lokal nie będzie wyglądał na opuszczony. Jeżeli jedziemy samochodem w odwiedziny do rodziny, miejmy na uwadze wzmożony ruch na drogach, który co roku panuje w okresie świątecznym i okołoświątecznym. Prędkość trzeba dostosować do warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu i śniegu. Szybko zapadający zmrok również nie jest naszym sprzymierzeńcem. Obligatoryjnie przed dłuższą podróżą powinniśmy sprawdzić układy jezdne, oświetlenie oraz ważność dokumentów naszego pojazdu.

Pamiętajmy, że to właśnie w największym stopniu od nas samych zależy bezpieczeństwo w najróżniejszych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w okresie Bożego Narodzenia. Będąc ostrożnymi i rozważnymi z pewnością spędzimy spokojne i radosne święta.

info: st. post. Konrad Szelest, Zespół Prasowy KWP Szczecin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: