Handel ludźmi, uwodzenie w sieci, porwania rodzicielskie - OGR Tadmed na konferencji Fundacji ITAKA

  • KW
  • 2017-11-24 12:36:58
Handel ludźmi, uwodzenie w sieci, porwania rodzicielskie - OGR Tadmed na konferencji Fundacji ITAKA
  • Foto: OGR TADMED SZCZECINEK

Już po raz trzeci członkowie Stowarzyszenia Ochotnicza Grupa Ratownicza Tadmed Szczecinek wzięli udział w VII Ogólnopolskiej Konferencji Eksperckiej organizowanej przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Tradycyjnie spotkanie skierowane było do szerokiego kręgu odbiorców związanych z tematyką poszukiwań osób zaginionych, m.in.: organizacji i instytucji na co dzień współpracujących z ITAKĄ, przedstawicieli policji, straży miejskiej, GOPR, TOPR czy WOPR.

Współpraca Sekcji Ratowniczo-Poszukiwawczej Ochotniczej Grupy Ratowniczej Tadmed Szczecinek z Fundacją ITAKA rozpoczęła się w marcu 2015 roku. Członkowie OGR mieli wówczas okazję wziąć udział w spotkaniu, które organizowała fundacja. Przez wiele miesięcy współpraca się rozwijała, co w listopadzie 2016 roku doprowadziło do podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy w poszukiwaniu osób zaginionych. Zawarte porozumienie to przede wszystkim szansa dla ratowników na doskonalenie umiejętności z zakresu poszukiwania i zapoznawanie się z pracą na specjalistycznym sprzęcie, takim jak GPSy, drony, georadary czy kamery termowizyjne. To też udział w konferencjach organizowanych przez Fundację ITAKA. Ostatnia odbyła się 23 listopada i dotyczyła poszukiwań ludzi zaginionych w Polsce. Każda konferencja wnosi dla nas coś nowego, możemy poznać kolejne tajniki i etapy poszukiwań, zapoznać cię z opiniami innych osób. To cenne doświadczenie, które można wykorzystać podczas poszukiwań osób zaginionych i pozwala się nam dalej rozwijać - mówi nam Tadeusz Tośko, Prezes OGR Tadmed Szczecinek i zaznacza, że konferencja składała się z kilku tematów takich jak porwania rodzicielskie, uwodzenie w sieci czy handel ludźmi. W tym roku bardzo ciekawym tematem było „(Nie)bezpieczeństwo technologii - jak się zgubić i (nie) zostać znalezionym”. Opisano nam jak osoby zaginione tracą kontakt z rodzinną, bliskimi poprzez zmianę swojej tożsamości i czasami nawet są blisko nas lub odniesienie zaginięcia jako potencjalnej ofiary handlu ludźmi - dodaje nasz rozmówca.

Dla nas, jak dla tak młodej grupy, obecność na takiej konferencji to też pewnego rodzaju wyróżnienie i zaufanie. Mało kto się spodziewał, że "raczkując" w dziedzinie poszukiwań osób zaginionych będziemy mieli możliwość współpracy z fachowcami i ludźmi, którzy zajmują się tematyką zaginięć od wielu lat. Tym bardziej cieszy, że jesteśmy na pokładzie Fundacji ITAKA i możemy z nią współpracować - cieszy się prezes Tadeusz Tośko.

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała w 1999 roku i jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięć. Główne obszary działalności fundacji to poszukiwanie osób zaginionych, wsparcie dla rodzin i bliskich oraz profilaktyka zaginięć.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: