46 milionów złotych – tyle będzie wynosił budżet Miasta i Gminy Borne Sulinowo na rok 2018

  • KW
  • 2017-11-23 14:11:21
46 milionów złotych – tyle będzie wynosił budżet Miasta i Gminy Borne Sulinowo na rok 2018
  • Foto: TV Gawex

Ostatnie miesiące roku to bardzo intensywny czas dla prezydentów, burmistrzów, starostów, wójtów i ich skarbników. Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek przedłożyć Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu na kolejny rok do 15 listopada.

Do 15 listopada musieliśmy złożyć projekt na ręce Przewodniczącego Rady Miasta, który później wędruje do Regionalnej Izby Obrachunkowej, następnie zbierze się Komisja Rewizyjna, która będzie rozpatrywać zapisy tego budżetu i wejdzie on pod obrady poszczególnych Komisji Rady Miejskiej po to, żeby go uchwalić pod koniec roku - tłumaczy Burmistrz Bornego Sulinowa Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska. Już dziś wiadomo, że borneński budżet na rok 2018 okazał się rekordowym, gdyż jego wartość oscyluje wokół 46 milionów złotych. Dobra wiadomość jest taka, że projekt ten jest bezpieczny i miasto nie przekroczy wskaźników zadłużenia, co jest istotne dla inwestycji oraz finansowania bieżących zadań.

Ja jestem realistką i dla mnie jest to budżet 41-milionowy, gdyż 5 milionów złotych będę musiała od razu przekazać do GOPSu na program 500+. Wydatki budżetowe zaplanowaliśmy w wysokości ponad 45 milionów złotych. W ogólnej kwocie wydatki bieżące skalkulowaliśmy na 38 milionów 700 tysięcy złotych, co stanowi 85% budżetu. Reszta to wydatki majątkowe w wysokości ponad 6 milionów złotych, czyli 15% budżetu - mówi Renata Pietkiewicz Chmyłkowska i dodaje, że samorząd na oświatę i wychowanie przeznacza ponad 11 milionów złotych, na opiekę społeczną ponad 12 milionów złotych, na Centrum Kultury 1,3 miliona złotych, na bibliotekę około 600 tysięcy, a na Dom Pomocy Społecznej 400 tysięcy.

Oprócz tych wydatków dochodzi szereg kosztów związanych z utrzymaniem miasta i gminy. W przyszłorocznym budżecie wydatki na inwestycje wyniosą 6 milionów. W planach jest między innymi remont drogi w miejscowości Radacz, budowa sali gimnastycznej w Łubowie oraz mieszkań chronionych na terenie gminy.

Więcej informacji na temat działalności Miasta i Gminy Borne Sulinowo uzyskają Państwo w Borneńskim Programie Samorządowym, którego emisja już dziś (23.11) w Telewizji Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: