Nadchodzi trudny czas dla osób bezdomnych

  • KW
  • 2017-11-20 07:25:17
Nadchodzi trudny czas dla osób bezdomnych
  • Foto: archiwum TV Gawex

Okres jesienno-zimowy jest czasem bardzo trudnym dla osób nieposiadających własnego domu. Mroźne noce mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo, a nawet zagrażać życiu. W związku z tym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku przypomina w jaki sposób można pomóc osobom bezdomnym.

Bezdomność to zjawisko występujące cały rok, jednak na przełomie listopada i grudnia życie bezdomnych staje się trudniejsze. Niskie temperatury są dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na ludzi wokół nas. Na ulicach Szczecinka można spotkać około 40 osób, które nie posiadają dachu nad głową, przy czym ich liczba wciąż rośnie. Nie istnieje jedna przyczyna, dla której człowiek zaczyna żyć na ulicy. Elżbieta Dobrzańska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku wskazuje na niezaradność jako kluczową przyczynę bezdomności. Zaraz po niej wymienia uzależnienie od alkoholu i problemy z przystosowaniem społecznym po odbyciu kary pozbawienia wolności.

W Szczecinku istnieją dwa miejsca, do których mogą udać się osoby bezdomne. Jest to noclegownia dla bezdomnych przy ulicy Wiejskiej oraz schronisko dla bezdomnych "Zacisze" przy ulicy Wodociągowej. Na bezdomnych czeka miejsce do spania, ciepły posiłek, tam także mogą otrzymać zasiłki na ubiór czy leczenie. Bezdomni mogą się zgłaszać do Ośrodka Pomocy Społecznej w godzinach jego pracy, natomiast w godzinach popołudniowych i nocnych do straży miejskiej pod numer alarmowy 986 oraz na policję.

Jeżeli któryś z mieszkańców chciałby pomóc w działaniu tych instytucji może udać się do punktu pomocy bezdomnym przy ulicy Wodociągowej (czynny w godzinach 11-16). Potrzebna jest odzież, obuwie, kołdry, żywność oraz wiele innych przedmiotów, które mogą ułatwić życie osobom potrzebującym. Nie proponuję pomocy materialnej, ponieważ nie jest to dobry sposób na pomaganie, gdyż nasi klienci mają problemy z utrzymywaniem abstynencji. Te środki, które otrzymują od ludzi, po prostu przeznaczają na alkohol - dodaje Elżbieta Dobrzańska z MOPSu.

Od pierwszego listopada działa też bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje o najbliższych noclegowniach czy punktach pomocy medycznej. Działa ona całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: