Milionowy budżet obywatelski w Szczecinku?

  • KW
  • 2017-11-17 13:02:22
Milionowy budżet obywatelski w Szczecinku?
  • Foto: TV Gawex

Budżet obywatelski jest inicjatywą, dzięki której mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na co wydawana jest część pieniędzy z budżetu miasta. Póki co pomysł ten funkcjonuje w wielu innych miastach, a od ubiegłego roku pojawiają się głosy, aby taki program wprowadzić również w Szczecinku.

Od wielu lat mieszkańcy miast w Polsce zgłaszają swoje pomysły, które realizowane są z tak zwanego budżetu obywatelskiego. Dzięki inicjatywie powstają nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, a także organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W Szczecinku jak na razie taki program nie funkcjonuje, choć już rok temu z tego typu pomysłem wyszedł jeden z mieszkańców miasta. W tym roku temat kontynuują radni z Klubu Radnych "Razem dla Szczecinka". 25 października zgłosili oni do Przewodniczącej Rady Miasta Szczecinek Katarzyny Dudź projekt uchwały ws. budżetu obywatelskiego, jako części budżetu miasta na 2018 rok, z prośbą o przedłożenie dokumentu mecenasowi Czesławowi Podkowiakowi i zweryfikowanie go pod względem formalno-prawnym. Radni postulują, aby na budżet obywatelski przeznaczyć milion złotych.

W opinii prawnej mecenasa czytamy, że projekt uchwały radnych można uznać za spóźniony. Powołuje się on tutaj na ustawę, która określa procedurę uchwalania budżetu jednostki samorządowej, a w szczególności fakt, że projekt uchwały budżetowej powinien być przedłożony Regionalnej Izbie Obrachunkowej celem zaopiniowania do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Oprócz tego Czesław Podkowiak zgłosił 8 uwag formalno-prawnych do projektu uchwały Klubu Radnych RdS.

Temat budżetu obywatelskiego i projektu ww. uchwały zostanie poruszony na najbliższej sesji Rady Miasta Szczecinek, która odbędzie się 27 listopada o godzinie 9:00.

Szczecinek powinien mieć budżet obywatelski?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: