Nowe przepisy ws. przeglądów technicznych samochodów od 13.11. System CEPiK przysporzył sporo problemów

  • KW
  • 2017-11-14 09:44:21
Nowe przepisy ws. przeglądów technicznych samochodów od 13.11. System CEPiK przysporzył sporo problemów
  • Foto: Piotr Rozmus, Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Od wczoraj (13.11) działa nowy system CEPiK 2.0, czyli system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szybsze, niż zakładano pierwotnie, wprowadzenie rzeczonego systemu jest wynikiem podpisania przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji do ustawy o ruchu drogowym, zakładającą wejście w życie nowych przepisów dotyczących CEPIK.

Już wcześniej pracownicy urzędów ostrzegali, że wprowadzenie zapowiadanych zmian do systemu może nastręczyć nie lada problemów. Wczoraj wszystkie obawy się potwierdziły, a starostwa powiatowe w naszym kraju wciąż borykają się teleinformatycznymi kłopotami. Starostwo Powiatowe w Szczecinku nie stanowi w tym względzie wyjątku. Problemy z wydawaniem dowodów rejestracyjnych i rejestracją pojazdów zaczęły się z samego rana – przyznaje Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Szczecinku Beata Klimaszewska. Interesantów mogliśmy zacząć przyjmować dopiero po paru godzinach, ale i tak nie udało nam się zakończyć pomyślnie wszystkich czynności.

Jakie nowości niesie za sobą wprowadzenie zmodernizowanego systemu CEPiK? Przede wszystkim zmienią się zasady obowiązkowych, corocznych badań technicznych pojazdów oraz ewidencjonowania danych o pojazdach. Teraz, planując przegląd auta, za usługę będziemy musieli zapłacić z góry, zanim jeszcze nasz samochód wjedzie na warsztat. Ma to ograniczyć liczbę osób, które posiadając niesprawny pojazd, „próbują szczęścia” w kilku stacjach kontroli pojazdów. Wszelkie dane na temat negatywnych badań technicznych natychmiast znajdą się w systemie. W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdą się również inne przydatne informacje jak chociażby te dotyczące zabezpieczeń na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie dane są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych. W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie Straż Graniczna będzie przekazywać do CEPiK informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

Jak długo mogą potrwać problemy? Trudno przewidzieć. System jest na etapie rozruchu i wciąż trwa proces poprawiania błędów i niedoskonałości. Miejmy nadzieję, że zacznie funkcjonować poprawnie już niebawem – mówi dyrektor Beata Klimaszewska i dodaje: Bardzo proszę interesantów odwiedzających w tych daniach wydział komunikacji o wyrozumiałość. Powstałe problemy nie są zależne od nas i wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość.

info: Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: