Otwarcie wystawy ''500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej''

  • KW
  • 2017-11-10 12:20:04
Otwarcie wystawy ''500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej''
  • Foto: TV Gawex

W czwartek (9 listopada) w Muzeum Regionalnym w Szczecinku odbyło się otwarcie wystawy "500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej". Warto zaznaczyć, że wystawa przyjechała do naszego miasta z Piły, jednak dzięki szczecineckiej kustosz, wzbogacona została o elementy ściśle powiązane ze Szczecinkiem. Miłośnicy historii mogą obejrzeć m.in. stare portrety ojców reformacji, księgi, a także repliki habitów oraz tog używanych przez ewangelickich duchownych.

W szczecineckim muzeum od wczoraj można podziwiać eksponaty zebrane w związku z 500. rocznicą reformacji w kościele rzymskokatolickim. Wystawa nosi tytuł „500 lat reformacji na ziemi szczecineckiej”. Od lutego bieżącego roku można było ją oglądać w innych muzeach na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Do Szczecinka przyjechała z Muzeum Okręgowego w Pile.

Łącznie zgromadzono ponad 200 obiektów wystawowych, które pochodzą z okolicznych muzeów oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wszystkie związane są z działalnością parafii ewangelickich w regionie od XVI do XX wieku. Można podziwiać między innymi cenne starodruki Pisma Świętego, srebrny medal chóru ewangelickiego, XVII wieczny tłok pieczętny parafii w Barwicach, naczynia liturgiczne, a także wizerunki istniejących oraz zburzonych kościołów ewangelickich. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 7 stycznia 2018.

Relacja z wernisażu już dzisiaj (10.11) w TV Gawex. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: