Pomóż Natalii! Dołącz do grona potencjalnych dawców szpiku

  • KW
  • 2017-11-10 11:39:20
Pomóż Natalii! Dołącz do grona potencjalnych dawców szpiku
  • Foto: facebook

19 listopada w godzinach 10-16 w Czarnem, Sierpowie, Krzemieniewie oraz w Lotyniu odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Zajmuje ona zaledwie 10 minut, a może pomóc uratować czyjeś życie. Oddając swoje komórki macierzyste, bądź szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczepienie, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu.

Natalia Otton jest 16 – letnią mieszkanką gminy Czarne. Jej marzeniem jest studiowanie prawa, zwiedzanie świata i po prostu szczęśliwie żyć. 12 czerwca 2017 roku życie Natalii zmieniło się o 180 stopni, usłyszała diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna. Obecnie Natalia poddawana jest leczeniu chemioterapią i już wie, że w przeciągu czterech miesięcy będzie potrzebować przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Zwracam się do wszystkich z prośbą o wsparcie fundacji oraz dołączenia do grona potencjalnych dawców szpiku, gdyż można w ten sposób uratować ludzkie życie. Rejestracja zajmuje 10 minut. I Ty możesz uratować komuś życie – apeluje Natalia.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się zarejestrować i przebadać ponad 1 186 000 (wrzesień 2017) potencjalnych dawców. 4 565 (wrzesień 2017) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: