Urząd Miasta i Gminy w Czarnem chce przejąć i wyremontować dworzec kolejowy

  • KW
  • 2017-11-10 07:44:10
Urząd Miasta i Gminy w Czarnem chce przejąć i wyremontować dworzec kolejowy
  • Foto: TV Gawex

Wiele mniejszych miejscowości w Polsce wystąpiło z wnioskiem do Polskich Kolei Państwowych o przejęcie obiektów dworcowych przez lokalne samorządy. Powodem takich działań jest chęć szybszej renowacji tych obiektów. Niestety, plany na remonty PKP są bardzo odległe, dlatego też samorządy zdecydowały się na realizowanie tego zadania we własnym zakresie. Niedawno takie działania podjęły również władze Miasta i Gminy Czarne.

W wielu miejscowościach naszego kraju dworce kolejowe są żywą pamiątką po poprzednim ustroju politycznym. Zaniedbane i zniszczone, częściej odstraszają podróżujących niż zachęcają do korzystania z nich. Niestety, plany PKP związane z modernizacją tychże obiektów są bardzo odległe, dlatego niektóre samorządy postanowiły wystąpić z wnioskiem o przejęcie budynków dworcowych w celu ich rewitalizacji we własnym zakresie. Takie działania zostały niedawno podjęte zarówno przez władze Szczecinka, jak również Miasta i Gminy Czarne. Najpierw przekonywaliśmy siebie nawzajem, mam na myśli radnych, że warto przejąć dworzec. PKP jako spółka jest zdecydowana żeby przekazać bezpłatnie dworzec. Została już nawet podjęta decyzja w formie uchwały - informuje nas Burmistrz Miasta i Gminy Czarne Piotr Zabrocki.

W miniony poniedziałek burmistrz odbył spotkanie w sprawie przyspieszenia prac związanych z przejęciem dworca. Jest to ważny dla nas obiekt, który umożliwi nam realizację różnych pomysłów. W pewnym momencie zostaliśmy pominięci, kiedy powstawały miejskie obszary funkcjonalne i np. Chojnice czy Człuchów otrzymają dofinansowania na szumnie zapowiadane w ogólnopolskich telewizjach remonty dworców - dodaje burmistrz Zabrocki. Czarne nie zostało w tym projekcie wzięte pod uwagę, dlatego też miasto będzie się starać o środki na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Burmistrz w rozmowie z nami wyraził nadzieję, że przejmowanie dworca nie będzie trwało dłużej niż pół roku. Jeśli ta procedura dojdzie do skutku, pierwsze wnioski na dofinansowanie zostaną złożone prawdopodobnie na początku 2018 roku.

Komentarze (2)

Bobby 2017-11-10 11:17

Dworzec w Czarnem jest wyjątkowo obleśny, właściwie odkąd pamiętam taki był.

:)) 2017-11-22 11:50

W takiej miejscowości jak Czarne (3 kursy w strone Szczecinka i 3 w strone Chojnic) niech lepiej zbyt dużo pieniędzy w ten remont nie wkładają. Prędzej czy później (nawet jak będzie monitoring) to i tak owy budynek będzie usyfiony...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: