Organizacje pozarządowe czeka przeprowadzka na ulicę Armii Krajowej

  • KW
  • 2017-11-09 12:23:55
Organizacje pozarządowe czeka przeprowadzka na ulicę Armii Krajowej
  • Foto: TV Gawex

W szczecineckim ratuszu trwają rozważania na temat zmiany lokalizacji biur organizacji pozarządowych. Aktualnie mają one swoją siedzibę przy ulicy Bartoszewskiego, jednakże stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym biura mają zostać przeniesione, a jedną z prawdopodobnych lokalizacji jest budynek wygasającego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Armii Krajowej w Szczecinku. Wiadomo już, że w budżecie na rok 2018 zostały zabezpieczone środki na adaptację nowej siedziby szczecineckich organizacji pozarządowych.

Przypomnijmy, decyzja o funkcjonowaniu w jednym obiekcie organizacji pozarządowych zapadła 10 lat temu. Obiekt, w którym wówczas mieścił się Szczecinecki Ośrodek Kultury, został przeznaczony dla stowarzyszeń. Już wtedy stan techniczny obiektu, klatki schodowej, stropów, elewacji, instalacji elektrycznej wymagał dużych nakładów inwestycyjnych. Z programu rewitalizacji obiektów użyteczności publicznej udało się miastu wykonać elewację, poprawić dach i opierzenie. Niestety wnętrze pozostało bez zmian. Od kilku lat zastanawiamy się skąd wziąć pieniądze, czy są programy, z których moglibyśmy przeprowadzić remont generalny budynku przy ulicy Bartoszewskiego (...). Szacujemy, że wartość tych nakładów może sięgnąć około 3 milionów złotych - mówi nam Zastępca Burmistrza Szczecinka Daniel Rak i dodaje, że przez tak wysoki koszt, miasto szuka innego rozwiązania, aby około 20 organizacji pozarządowych miało swoje biura w lepszych warunkach.

Mamy taki pomysł, aby nieco mniejsze pieniądze przeznaczyć na adaptacje do celów funkcjonowania organizacji pozarządowych budynku starej Szkoły Podstawowej nr 3, później Gimnazjum nr 1, a teraz Szkoły Podstawowej nr 6. To obiekt wolnostojący, stan techniczny jest dużo lepszy niż budynku przy ulicy Bartoszewskiego. Są oczywiście potrzebne tu nakłady pieniężne i w budżecie zabezpieczono na ten cel kwotę miliona złotych - wyjaśnia nasz rozmówca. Kwota ta ma pozwolić między innymi na likwidację barier architektonicznych, czyli zbudowanie windy, remont tarasu czy poprawę układu komunikacyjnego, stworzenie miejsc parkingowych.

Co dalej z budynkiem przy ulicy Bartoszewskiego? Na razie jego los nie jest znany. Jak zaznacza zastępca burmistrza, koszt włożony w remont nigdy się dla miasta nie zwróci i optymalnym byłoby wystawienie go na sprzedaż.

Organizacje pozarządowe czeka przeprowadzka na ulicę Armii Krajowej

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: