Akcja Znicz w powiecie szczecineckim. 500 kontroli, 18 kolizji, 150 mandatów

  • KW
  • 2017-11-06 15:29:01
Akcja Znicz w powiecie szczecineckim. 500 kontroli, 18 kolizji, 150 mandatów
  • Foto: TV Gawex

Każdego roku w okresie Dnia Wszystkich Świętych policja w całym kraju przeprowadza akcję Znicz mającą na celu wzmożenie kontroli drogowych. Tegoroczne statystyki dotyczące wypadków i ich ofiar w skali kraju wypadają lepiej od zeszłorocznych, jednak ilość nietrzeźwych kierowców zwiększyła się prawie o jedną trzecią. W powiecie szczecineckim akcja zakończyła się w niedzielę 5 listopada.

1 listopada to jeden z okresów, który w ciągu roku zaliczany jest do najintensywniejszych pod względem natężonego ruchu drogowego, szczególnie w okolicach cmentarzy ale również na drogach wojewódzkich, krajowych oraz dojazdowych. Większa liczba pojazdów, trudne warunki atmosferyczne oraz szybko zapadający zmrok sprawiają, że statystyki wypadków znacznie wzrastają. Z tego powodu policja mobilizuje większą ilość funkcjonariuszy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom udającym się na groby bliskich. Tegoroczna policyjna akcja „Znicz 2017” trwała od piątku 27 października do 2-go, a w niektórych rejonach naszego kraju do 5 listopada. W powiecie szczecineckim zakończyła się ona dopiero w niedzielę. W trakcie tych działań na drogach powiatu policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących popełniających wykroczenia w ruchu drogowym. Mundurowi kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierowców czy stan techniczny pojazdów - wylicza sierż. Ewa Żaglewska z KPP w Szczecinku.

W tym okresie na drogach w całym kraju doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. W czasie badania stanu trzeźwości wyeliminowano z ruchu 1821 nietrzeźwych kierowców. Statystyki dotyczące wypadków i ich ofiar wypadają lepiej od zeszłorocznych, jednak ilość nietrzeźwych kierowców zwiększyła się prawie o jedną trzecią. Wynika z tego, że pomimo poprawy bezpieczeństwa i wzmożonej kontroli, wielu kierowców nadal decyduje się wsiąść za kierownicę po alkoholu. W powiecie szczecineckim w czasie akcji Znicz funkcjonariusze dokonali 500 kontroli, zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących, odnotowali 18 kolizji drogowych oraz 2 wypadki drogowe, w których ucierpiały dwie osoby. Policjanci nałożyli też 150 mandatów karnych na kierujących, a najczęstszym wykroczeniem było przekroczenie dozwolonej prędkości - za to wykroczenie nałożyli aż 100 mandatów karnych. Policjanci z Komendy Powiatowej w Szczecinku zatrzymali również 7 uprawnień do kierowania pojazdami, z czego jedno za przekroczenie prędkości.

Oprócz wzmożonej kontroli prędkości oraz trzeźwości kierowców, w tym roku akcja poprzedzona została kampanią informacyjno-edukacyjną „Nie zabijaj”. Był to projekt Komendy Głównej Policji, Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Celem było uświadomienie kierowcom konsekwencji, jaki mogą wynikać z nieprzestrzegania przepisów, nieuwagi czy prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, czy po zażyciu narkotyków.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: