Ściana zachodnia wieży kościoła pw. NNMP odnowiona

  • KW
  • 2017-11-03 10:17:08
Ściana zachodnia wieży kościoła pw. NNMP odnowiona
  • Foto: TV Gawex

Zakończyły się prace przy zachodniej ścianie wieży kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku. Była to największa i zarazem najkosztowniejsza część remontu, do którego doszło dzięki rozmaitym dotacjom, a także ofiarności parafian.opowiada ksiądz Jacek Lewiński, proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku.

Świątynia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku jest stosunkowo młoda, gdyż została wybudowana w latach 1905-1908. Mimo wszystko od tego czasu wieża kościoła uległa niemałym zniszczeniom, dlatego od co najmniej 2 lat zarówno proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński, jak również sami wierni zbierali i wciąż zbierają środki na jej renowację. Od zeszłego roku na wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku sukcesywnie prowadzone były prace remontowe. Kilka dni temu zakończył się I etap tej renowacji. Ogromne rusztowanie, które przez jakiś czas przysłaniało zachodnią ścianę, zostało już usunięte. Ta część wieży była najbardziej zniszczona i stanowiła zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób. Naprawiona została zachodnia strona wieży, która była najbardziej zniszczona i wymagała remontu. Jest ona już całkowicie naprawiona. Jeszcze trwają ostatnie szlify, takie jak np. wypiaskowanie schodów - mówi nam ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Istotne jest, że sama wieża nie jest uszkodzona konstrukcyjnie, więc nie ma zagrożenia zawaleniem się obiektu, natomiast uszkodzone są mury wieży i to właśnie z nimi związane były wszelkie prace remontowe. W ramach prac część cegieł trzeba było wyjąć i wymienić całkowicie, uzupełnić fugi, zbić tynk z białych elementów i położyć nowy. Zdjęto także część dachówek. To, co nas jeszcze czeka to pozostałe trzy ściany wieży. Są one mniejsze, więc będzie to mniejszy nakład środków. Marzy nam się, aby cały kościół wyczyścić i odnowić. Natomiast oprócz trzech ścian na wieży trzeba jeszcze zająć się zegarem. Wieża wymaga też w środku odnowienia elementów takich jak chociażby schody - wylicza nasz rozmówca.

Łączny koszt renowacji ściany zachodniej to około 300 tysięcy złotych. Środki na ten cel pozyskano m.in. z różnych urzędów, instytucji czy też od samych parafian, którzy regularnie i ofiarnie wspierali to zadanie. Jak zaznacza ksiądz Jacek Lewiński, na pozostałe 3 ściany, które są mniejsze i mniej zniszczone kwota jest podobna. W chwili obecnej złożono kilka wniosków o wsparcie tych prac m.in. do dwóch ministerstw, Urzędu Marszałkowskiego, a także Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli uda się pozyskać te środki, prace zostaną wznowione już w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: