Żyłki i haczyki wędkarskie ogromnym zagrożeniem dla łabędzi! [WIDEO]

  • KW
  • 2017-10-27 11:37:34
Żyłki i haczyki wędkarskie ogromnym zagrożeniem dla łabędzi! [WIDEO]
  • Foto: czytelniczka

Łabędzie zaplątane w żyłki wędkarskie, z przedziurawionymi dziobami - to obraz, który coraz częściej pojawia się na jeziorze Trzesiecko. Wszystko przez brak roztropności u wędkarzy, którzy pozostawiając żyłki z haczykami w wodzie, narażają ptaki na okaleczenie a nawet śmierć.

O trudnej sytuacji łabędzi na jeziorze Trzesiecko poinformowała nas Czytelniczka. W minioną sobotę (21.10) przy CK Zamek dwa ptaki potrzebowały pomocy, gdyż miały wbite haczyki w dzioby i były zaplątane w żyłki wędkarskie. Taka sama sytuacja miała miejsce dzisiaj w piątek (27.10). Dzięki czujności kilkuosobowej grupy mieszkańców Szczecinka, która każdego dnia opiekuje się ptakami na szczecineckim jeziorze, od razu na miejsce wezwany został lekarz weterynarii. Niestety w tym przypadku łabędź połknął haczyk, dlatego też podano mu antybiotyk i wypuszczono na wodę.

Jak się okazuje tego typu sytuacji jest więcej. Wystarczy spojrzeć na tygodniowy raport szczecineckiej Straży Miejskiej, gdzie bardzo często zawierane są informacje o kolejnych interwencjach przeprowadzanych w związku z łabędziami zaplątanymi w żyłki czy z wbitymi w szyję haczykami. Dzięki czujności mieszkańców, ptaki zostają uratowane i mogą powrócić do swoich stad. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja ma się powtarzać w nieskończoność. Łabędzie połykają haczyki, przebijają swoje dzioby i zaplątują się w żyłki notorycznie. Należy coś z tą sprawą zrobić, tak być nie może! - oburza się nasza czytelniczka i zaznacza, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zakaz wędkowania przy brzegu, gdzie przebywają łabędzie.

Z tym tematem nasza redakcja zwróciła się Urzędu Miasta Szczecinek, dlatego do sprawy na pewno powrócimy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: