Święto poezji w świdwińskim zamku

  • KW
  • 2017-10-26 11:19:47
Święto poezji w świdwińskim zamku
  • Foto: Magdalena Warcholska

20 i 21 października w świdwińskim zamku królowała poezja. W tych dniach odbywała się Gala Finałowa 48. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Śpiewaka i A. Kamieńskiej.

Piątkową imprezę otworzył dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury Bolesław Kurek, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in.: „Od niemal pół wieku zachowujemy ciągłość świdwińskich jesiennych spotkań z poezją. (…) Tegoroczny finał konkursu przebiega w szczególnie doniosłej atmosferze, bowiem postanowiliśmy, że każda z jego części będzie naznaczona pięknym jubileuszem 100-lecia urodzin twórcy konkursu Pana Stanisława Misakowskiego”.

I tak już pierwszego dnia w godzinach przedpołudniowych odbył się Turniej Recytatorski pn. „O Złoty Szczebel Baszty”, w którym uczestnicy mieli obowiązek mówić wiersze Stanisława Misakowskiego. Laureatka konkursu Dominika Zachoszcz po raz trzeci zdobyła nagrodę główną i wystąpiła także w sobotniej Gali.

Po południu można było obejrzeć wystawę złożoną z dokumentów obrazujących działalność kulturalną Stanisława Misakowskiego, Jego zdjęcia i pamiątki z prywatnych zbiorów, zobaczyć montaż poetycki pt. „Ściana” złożony z tekstów poety w wykonaniu grupy recytatorskiej „Baszta” w reżyserii Barbary Radzikowskiej, czy posłuchać wspomnień ludzi, którzy Go znali m.in. profesorów Aleksandra Jurewicza i Zbigniewa Zielonki, pochodzących ze Świdwina poetek Ireny Knapik-Machnowskiej i Teresy Tomsi, Mariana Wiszniewskiego, który przejął po Nim zamkową schedę.

Goście dowiedzieli się, że dzięki uprzejmości Wiktora Misakowskiego, syna poety,  który udostępnił rękopisy ojca, Toruńskie Wydawnictwo Adam Marszałek od lat zaprzyjaźnione ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury, podjęło się misji „ocalenia od zapomnienia” jego wspomnień i postanowiło wydać je drukiem w postaci książki zatytułowanej „WFD czyli człowiek, który sam nie wie kim jest”. Promocja książki, która ukaże się niebawem odbędzie się w naszym zamku i już dziś serdecznie na nią zapraszamy.

Pierwszy dzień imprezy zakończył brawurowo zaśpiewany i zagrany koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Rafała Nosala i zespołu Bohema.

W sobotę 21 października na dziedzińcu zamkowym odbyła się z inicjatywy Świdwińskiego Ośrodka Kultury doniosła uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zasłużonego dla świdwińskiej kultury Stanisława Misakowskiego. Aktu odsłonięcia dokonał w towarzystwie burmistrza Jana Owsiaka, Przewodniczącego Rady Miasta Henryka Klamana i dyrektora Świdwińskiego Ośrodka Kultury Bolesława Kurka syn poety Wiktor Misakowski. Stanisławowi Misakowskiemu Rada Miasta nadała też tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Świdwina”.

Na dalszą część sobotniej Gali wszyscy udali się do sali widowiskowej. Zanim jednak ogłoszono wyniki głównego konkursu podsumowany został towarzyszący mu lokalny konkurs poetycki „O Złoty Gont” skierowany do młodzieży. W tym roku laureatką została Maja Boczulak uczennica świdwińskiego liceum.

Następnie odbył się Turniej Jednego Wiersza, podczas którego publiczność wysłuchała 7 wierszy wybranych po jednym z każdego nagrodzonego zestawu i w wyniku głosowania przyznała swoją nagrodę. Otrzymał ją p. Karol Graczyk z Torunia.

Protokół z posiedzenia komisji 48. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego przeczytał przewodniczący prof. Kazimierz Nowosielski, towarzyszyli Mu prof. Aleksander Jurewicz i poeta laureat naszego konkursu z 1971 r. Adam Ziemianin. I w tym momencie wszystko już było jasne. Kolejnym Honorowym Obywatelem Świdwińskiego Zamku została p. Jolanta Nawrot ze Słupcy. Finałową Galę zakończył koncert Grzegorza Tomczaka, który w towarzystwie swoich muzyków wykonując piosenki pełne liryzmu i głębokich myśli wprowadził słuchających do krainy łagodności.

info: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: